Ak sa dlhodobo snažíte schudnúť a aj napriek striktnej diéte sa vám to nedarí, potom robíte niečo zle. Prípadne to môže byť reťazec niekoľkých zlých rozhodnutí.
Je ľahké uveriť, že vynechávanie jedál alebo uponáhľaný životný štýl vám pomôžu schudnúť. V dnešnom článku vám prezradíme dôvody, prečo u vás chudnutie nefunguje.
Najväčšia chyba pri chudnutí
Najväčšia chyba, ktorú môžete pri chudnutí urobiť, je vlastne začať s nejakou diétou. V krátkosti povedané, diéty nefungujú preto, lebo sa jedná len o dočasné riešenia.
Výsledkom síce býva dočasné schudnutie, no hneď po jej vysadení človek znova priberie. Diéta je niečo, čo sa začne a po čase skončí.
Po preštudovaní vyše 100 teórii ohľadne diét a mnohých skúsenostiach s pomocou ženám holistickým spôsobom schudnúť a nikdy viac už nepribrať, som si uvedomil, čo je skutočným kľúčom k schudnutiu.
Ide o zopár jednoduchých volieb a zmien, ktoré dokážu priniesť výborné a hlavne trvalé výsledky. Neexistuje žiaden super rýchly, ani zázračný spôsob ako schudnúť.
Zo skúseností môžem povedať, že chudnutie nemusí byť náročné, chaotické, stresujúce, extra zdĺhavé, ani plné strádania, viny, hanby či výčitiek.
Pravda je, že trvalé schudnutie nie je následkom diéty. Je následkom zmien v spôsobe života a stravovania.
No a tu už sú 3 najväčšie chyby, ktoré bránia vášmu úsiliu schudnúť:
Chyba č.1 – Vyhýbanie sa tukom
Mnoho ľudí si stále myslí, že tuky vás robia tučnými. Pravdou je, že niektoré tuky dokonca pomáhajú vášmu telu tuky spaľovať a to tým, že zrýchľujú metabolizmus.
Prvou veľkou chybou je, že ľudia snažiaci sa schudnúť naskočia na nízkotučnú, prípadne beztukovú diétu.
Najväčším problémom tohto prístupu je, že „nízkotučné potraviny“ sú plné cukrov a umelých sladidiel, aby sa nimi nahradila chuť, ktorú odstránením tukov stratili. Tuky totiž robia jedlá chutnejšími.
Cukor je pri tom pre telesnú váhu oveľa horší ako tuky. Dvojnásobne to platí pri chudnutí.
Je to preto, lebo:
Cukor spôsobuje zápaly (ktoré sú príčinou takmer všetkých chorôb).
Cukry sa v tele menia na tuky, čo spôsobuje nižší pocit zasýtenia a ďalšie jedenie.
Cukry sú vysoko návykové, čo vedie k prejedaniu sa.
Mnohé štúdie spájajú cukor so zvýšenou hladinou cholesterolu a ochoreniami srdca.
Tuky síce obsahujú na jeden gram viac kalórii ako cukry či bielkoviny, no telo ich spracúva pomalšie než cukry.
Zaradenie tukov do jedálnička vám skôr naplní vašu dennú potrebu kalórií, no neprispeje k ich rýchlejšiemu ukladaniu v tele. Tuk je dokonca dôležitý a nevyhnutný pre vaše zdravie.
Ako uvádza Dr. Mark Hyman:
„Zdravé tuky dokážu zlepšiť náladu, pokožku, vlasy, nechty a zároveň chránia pred cukrovkou typu 2, demenciou, rakovinou a mnohými ďalšími ochoreniami.“
Zlé tuky
Tukom číslo 1, ktorému sa musíte vyhýbať sú trans tuky, tiež známe ako čiastočne hydrogenované oleje.
Trans tuky sa nachádzajú hlavne v spracovaných produktoch ako sú koláče, jedlá vyprážané na rastlinných olejoch, keksy, zemiakové lupienky či rôzne pochutiny.
Môžu sa nachádzať aj v arašidovom masle.
Dobré tuky
Na druhej strane, medzi zdravé tuky ktoré pomáhajú telu spaľovať tuk, patria tuky so stredne dlhým reťazcom, akým je napríklad kokosový olej.
V poslednej dobe sa na kokosový olej objavili v médiách fámy o tom, že kokosový olej je škodlivý. Nie je to však pravda, ide o zavádzanie, ktoré bolo mnohými výživovými expertmi, ako je napríklad Dr. Mercola, vyvrátené.
Tu je zoznam dobrých tukov, ktoré sa nemusíte obávať konzumovať:
avokádo
orechy – vlašské, pekanové, makadámové
semená – tekvicové, sezamové, chia, konopné, ľanové
mastné ryby bohaté na omega 3 mastné kyseliny – sardinky, makrely, slede, losos
extra panenský, za studena lisovaný olivový olej
zvieraná chované na čerstvej tráve alebo inej pre ne prirodzenej potrave, nie na kŕmnych zmeskách
kokosový olej – výborný rastlinný zdroj saturovaných tukov, ktoré majú pre telo mnohé prínosy ako je poháňanie mitochondrií, potláčanie zápalov a nezvyšovanie cholesterolu (ten v skutočnosti znižuje)1
Chyba č.2 – Vynechávanie jedál
Mnohí z tých, ktorí sa snažia schudnúť, prechádzajú od príliš veľkého objemu stravy po nedostatočnú stravu.
Jednoducho povedané, ak preskakujete jedlá, vaše telo prejde do režimu snažiaceho sa o prežitie, kedy začína hromadiť tuk na „horšie časy“.
Dôležité je konzumovanie raňajok bohatých na bielkoviny, ako sú napríklad varené vajíčka či omeleta so zeleninou. Dôvodom je to, že takéto raňajky naštartujú váš metabolizmus a zabránia prejedaniu sa neskôr počas dňa.
Ak ráno nejedávate, pretože nie ste hladní alebo nie ste na raňajky zvyknutí, dajte si namiesto nich nejaký zdravý nápoj, napríklad bielkovinový šejk.
Chyba č.3 – Nedostatočné žuvanie potravy
V našom uponáhľanom svete sa väčšina z nás snaží jedenie urýchliť. Niekedy si dokonca ani len neuvedomujeme, že jeme a nie to, či jeme rýchlo alebo pomaly.
Jeme počas toho, ako máme pozornosť odvedenú niekam inam – na prácu, čítanie, rozprávanie, telefonovanie, pozeranie televízie. Vtedy máme tendenciu prehĺtať veľké kúsky jedla a nedostatočne prežúvať.
Štatistiky ukazujú, že v priemere jedno sústo prežúvame asi 8 krát, pričom by sme mali 20 až 30 krát.
Nedostatočne žuvanie jedla je hlavnou príčinou dnešných tráviacich problémov u množstva ľudí. Jednoduchým požutím jedla v kľudnom prostredí zaznamenáte ohromné zlepšenia
zdroj: stronglifts.com