Šalvia je bylinka našich babičiek a nie je rastlina, ktorú by poznal málokto. Vďaka jej skvelým účinkom, ktoré má na telo, sa radí medzi tie najlepšie byliny, na ktoré staví nejeden človek so zdravotnými problémami.
Dá sa vypestovať aj doma, ale dostať ju aj v lekárni či potravinách. Šalvia sa spája najmä s úľavou pri bolesti v krku, ale jej využitie je omnoho širšie a kreatívnejší.
Nádherne vonia, jej lístky dokážu dosiahnuť úctyhodné rozmery a okrem toho je pre ľudské telo hotovým zázrakom. Šalvia sa oplatí pestovať alebo aspoň mať zakúpenú vo forme čaju. Najlepšie je však čerstvá šalvia, ktorú môžete využiť rôznymi spôsobmi. Nielen, keď vás trápia boľavé hrdlo či kašeľ, ale aj pre vašu krásu, domácnosť bez baktérií a zdravé recepty, ktoré nezaťaží váš žalúdok.
Čo lieči šalvia?
zápaly v ústnej dutine (krvácajúce ďasná, paradentóza, zápach z úst)
menštruačné bolesti a problémy v klimaktériu
angína, horúčka, kašeľ
uštipnutie hmyzom
mastné vlasy, vypadávanie vlasov a problémy s pokožkou hlavy (svrbenie)
hnisajúce rany, poranenia, popáleniny
zažívacie ťažkosti (hnačka, bolesť žalúdka, nadúvanie)
problémy s pamäťou, koncentráciou, duševným vyčerpaním a zvládaním stresu
problémy s nadmerným potením
oslabená obranyschopnosť
problémy s močovými cestami
problematická pleť
Vyrobte si zo šalvie účinné domáce liečivá:
1. Liečivý olej
Suché bylinky lúhujte v olivovom alebo jojobovom oleji tri až šesť týždňov. Následne ho môžete používať na kloktanie, keď vás bolí hrdlo, alebo ako masážny olej pri bolestiach.
2. Lahodný čaj
Pár – odporúča sa šesť – šalviových lístkov zalejte vriacou vodou a nechajte vylúhovať. Lahodný čaj môžete piť, ale aj kloktať pri bolestiach hrdla. Vďaka svojim antiseptickým a antibakteriálnym vlastnostiam prinesie úľavu. Pre lepší efekt doň pridajte trochu octu a medu, také kloktadlo vám pomôže uvoľniť hlieny. Šalvia pomôže aj pri bolesti zubov, v ústach si premieľajte vychladnutý čaj. Ten sa však odporúča piť aj preventívne na posilnenie imunity aj na eliminovanie potenia. Pokiaľ ho však pijete dlhodobo, nezabúdajte si od neho urobiť optimálnu dvojtýždňovú prestávku. Všetkého veľa totiž škodí, takže to so šalviou nepreháňajte.
3. Zázračná tinktúra
Šalviové lístky nasekajte a v pohári zalejte liehom zakúpeným v lekárni či vodkou. Skladujte na tmavom mieste i tri týždne a nezabúdajte fľašu z času na čas pretrepať. Tinktúru využijete ako prvá pomoc pri vyrážkach, potenie, ale aj ako ústnu vodu.
4. Svieža vôňa
Pár kvapiek šalviového oleja pridajte do difuzéra či do odparovača. Upokojujúca vôňa byliniek vám zlepší náladu, dodá energiu a zlepší kognitívne funkcie. Vdychovanie šalviovej vône sa odporúča najmä ľuďom s Alzheimerom, pretože to pozitívne ovplyvňuje pamäť a pozornosť.
5. Prírodný inhalátor
Ak vás trápia hlieny a podráždené priedušky, mali by ste inhalovalovať šalviu. Potrebujete lyžicu sušenej šalvie alebo pár čerstvých lístkov, ktoré vo vode privediete do varu s pár kvapkami šalviového oleja. Následne to všetko prelejte do nádoby, nad ktorou sa nakloníte a hlavu si prikryjete uterákom. Vdychovanie výparov vám prinesie úľavu.
6. Čistiaci prostriedok
Pri čistení vašej domácnosti nepotrebujete chémiu. Podobne vám poslúži aj šalvia, avšak len jej čerstvé, nie usušené lístky. Tie zmiešajte s dvoma šálkami bieleho octu a nechajte vo fľaši odstáť aj dva týždne. Následne tekutinu zmiešajte s vodou vo fľaši s rozprašovačom.
Zdieľajte tento článok so svojou rodinou a priateľmi!
Zdroj: onatv.cz