Alchemilka, čiže ľudovo tiež „ženský plášť“, „husie labky“ alebo tiež „bylina žien“, je liečivou rastlinou, ktorú je dobre mať prichystanú do zásoby. Nech si spomeniete na akékoľvek ženské problémy, alchemilka vie, ako sa s nimi vysporiadať. Jej blahodarné účinky neoceníte iba v dobe choroby, ale aj v krásnom období tehotenstva a ranom materstve – alchemilka je často ordinovaná na podporu počatia, zdravého priebehu tehotenstva i následného dojčenia.
Liečivé účinky alchemilky
Nie nadarmo sa hovorí, že je alchemilka rastlinou patriacou ženám. Vďaka svojim liečivým schopnostiam sa stala neoceniteľnou pomocou pri všetkých chorobách ženských orgánov.
Zdroj: Wikipedia.org
Jej účinky ocenia najmä ženy, ktoré potrebujú podporiť plodnosť – posilňuje maternicu, čím zvyšuje pravdepodobnosť počatia a dobrého usadenia plodu. Taktiež znižuje riziko potratu, takže je vhodný aj pre tehotné ženy.
Alchemilka nemá žiadne nepriaznivé účinky, môžete ju konzumovať dlhodobo aj samostatne. Mnoho ľudí sa pýta, či je alchemilka zdravá aj pre mužov – vďaka širokému spektru liečivých látok a podporných vlastností je samozrejme vhodná a prospešná pre všetkých – ženy, mužov, deti i staršiu generáciu.
Kedy alchemilka pomáha:
- pri bolestivej a silnej menštruácii
- výtoku
- zápalu vaječníkov
- odporúča sa ženám v prechode
- podporuje pokojný spánok
- pomáha pri hnačkách a podporuje dobré trávenie
Ako zbierať a pestovať
Alchemilku je naozaj jednoduché nájsť, pretože sa vyskytuje snáď na každej väčšej záhrade, na lúkach, poliach, pri potokoch a riekach. Najlepšie sa jej darí vo vyšších polohách aj v horských oblastiach, kde vytvára husté koberce.
Kvitnúce vňať zberajte čo najskôr, kým sú listy mladé a plné sily. taktiež je lepšie zbierať kvety skôr ako sú úplne vykvitnuté, keď sa začínajú ešte len otvárať.
Zdroj: Shutterstock.com
Alchemilka je bylinka, ktorú si môžete pestovať aj v kvetináči na balkóne, záhradke alebo na okne v kvetináči. Sadeničku zoženiete ľahko – nájdite ju vo voľnej prírode. Šetrne ju presaďte aj s koreňmi. Môžete skúsiť pestovať aj z podzemku, ktorý nechajte zakoreniť v pohári vody. Stačí dostatok vlahy a trocha láskavej starostlivosti.
Recepty
Čaj na podporu zdravého materstva a dojčenia
Hrsť sušenej alebo čerstvej alchemilky zalejte vriacou vodou a pripravte tak klasický nálev. Pite v druhej polovici tehotenstva pre pokojný priebeh nielen pred a pri pôrode, ale aj pre správne naštartovanie dojčenia.
Čaj na podporu ženskej plodnosti
K alchemilke pridajte hluchavku a rebríček. Pripravte klasický nálev, môžete nechať aj dlhšie lúhovať. V letných obdobiach si môžete pripraviť aj ľadovú osviežujúcu limonádu s pridaním citrónu, mäty a ľadu.
Zdroj: Shutterstock.com
Čaj na bolestivú a silnú menštruáciu
Zmiešajte alchemilku s nechtíkom lekárskym a ľubovníkom. Zmes môžete obmieňať aj s pridaním hluchavky a vňate kokošky pastierskej kapsuly. Dve lyžice bylinnej zmesi zalejte pol litrom vody a priveďte do varu, potom nechajte lúhovať a sceďte. Pite najlepšie ráno a večer.
Bylinkový jogurt ako dresing
Do bieleho jogurtu pridajte nasekanú alchemilku, prelisovaný cesnak a semienka koriandra. Takto pripravený jogurt podávajte k prílohám aj k mäsu.
Sedacie kúpele
Z alchemilky a hluchavky si pripravte silný odvar, ktorý nalejte do kúpeľa a potom min. pol hodiny relaxujte. Kúpeľ pomáha najmä pri problémoch s výtokom a zápaloch ženských pohlavných orgánov.
Zdroj: sk.wikipedia.org