Dna je bežná a komplexná forma artritídy, ktorá môže postihnúť kohokoľvek. Je charakterizovaná náhlymi silnými záchvatmi bolesti, opuchu, začervenania a citlivosťou v jednom alebo viacerých kĺboch, najčastejšie to býva v palci pri nohe. Kedy je čas vyraziť k lekárovi?
K záchvatu dni môže dôjsť náhle, často sa môžete prebudiť uprostred noci s pocitom, že vám horí palec na nohe – postihnutý kĺb je horúci, opuchnutý a tak krehký, že aj protiváha plachty sa môže javiť ako neznesiteľná. Také príznaky môžu odchádzať a prichádzať, našťastie existujú spôsoby, ako ich zvládnuť a ako predchádzať ich výskytu. Čo treba urobiť?
Ako sa dna prejavuje
Takmer vždy prichádzajú náhle a bez predchádzajúcich varovných signálov, veľmi často sa to deje v noci. Príznaky dni sa prejavujú predovšetkým intenzívnou bolesťou kĺbov, obvykle sa jedná o palec na nohe, aj keď sa môže objaviť v ktoromkoľvek inom kĺbe ako sú členky, kolená, lakte, zápästia alebo prsty. Bolesť býva najsilnejšia počas prvých štyroch až 12 hodín od doby, keď nastúpila. Po odznení najhorších ťažkostí môže v kĺbe niekoľko týždňov pretrvávať určité nepohodlie, dostavuje sa aj opuch, ktorý mizne ešte po dlhšej dobe. Okrem toho prichádza aj zápal a začervenanie, kĺby sú nielen opuchnuté, ale aj citlivé na dotyk, horúce a červené. Postupujúce dna tiež v postihnutých oblastiach výrazne obmedzuje rozsah pohybu.
Prečo choroba vzniká
Keď sa v kĺbe nahromadia ostré kryštáliky kyseliny močovej, vnikne zápal as ním spojená bolesť, začervenanie aj opuch. A vzplanutie dni je na svete. Kyselinu močovú, ktorá sa bežne rozpúšťa v krvi alebo obličkami prechádza do moču, telo produkuje pri štiepení látok známych ako puríny. Tie sa v ňom nachádzajú prirodzene, zároveň ich ale prijímate aj v určitých potravinách, ktoré ich množstvo v organizme zvyšujú a môžu zapríčiniť rozvoj dni.
Čo okrem purínov zvyšuje riziko
Na puríny sú bohaté morské plody (ančovičky, sardinky, mušle, hrebenatky, pstruhy a tuniaky), červené mäso a vnútornosti, alkohol (najmä pivo) a nápoje sladené ovocným cukrom (fruktózou): tie všetky podporujú zvyšovanie hladiny kyseliny močovej v krvi a tým aj zvýšenie rizika dni. Podobne pôsobí aj nadváha, obezita a stavy ako sú neliečený vysoký tlak, cukrovka, metabolický syndróm, ochorenie srdca a obličiek alebo rodinná anamnéza. Výnimočne môže byť na vine aj operácia, zranenie alebo očkovanie.
Dna a možné komplikácie
Neliečené dná môže vyústiť až v úplné zničenie napadnutého kĺbu, v pokročilých štádiách môže zapríčiniť vytváranie usadenín kryštálov aj pod kožou, najčastejšie na prstoch, rukách, nohách, lakťoch, pozdĺž Achillových šliach a členkov. Tieto usadeninky obvykle nebolia, počas vzplanutia dni ale môžu natiecť a stať sa citlivými na dotyk. Hromadenie kryštálov kyseliny močovej v močových cestách môže podnietiť aj vznik obličkových kameňov.
Kedy zájsť za lekárom
Ak pocítite náhlu a intenzívnu bolesť v kĺbe, ktorá je pre vás nezvyčajná, mali by ste sa poradiť s lekárom. Neliečené dna môže viesť k zhoršeniu bolesti a poškodeniu kĺbov. Ak máte horúčku, kĺb je horúci a zapálený, vyhľadajte lekársku pomoc okamžite, na vine môže byť infekcia. Dna sa liečia diétou, elimináciou purínov v strave, prípadne liekmi, ktoré predpíše lekár.
Zdroj: www.mayoclinic.org