Ak máte na pálenie záhy dispozície, tak stačí, aby ste sa len dobre najedli tučného vyprážaného jedla a zdravotné problémy nenechajú na seba dlho čakať. Sú nepríjemné a treba ich zmierniť. Čo zaberá na pálenie záhy?
Ako vzniká pálenie záhy
Aby sme si predstavili, ako dochádza k vzniku nepríjemného pálenia záhy alebo pyrózy, je nutné si predstaviť, ako postupuje natrávená potrava. Zo žalúdka putuje do dvanástnika. Tam je v jeho dolnej časti zvierač, ktorý nedovolí spätnému vráteniu kyslého obsahu žalúdka do pažeráka.
Pokiaľ ale nefunguje správne, potrava sa do pažeráka dostane a dochádza k páleniu záhy. Veľmi na to trpia najmä tehotné ženy, potom fajčiari, obézni a ľudia, čo žijú príliš hektickým životom.
Čo pomáha na pálenie záhy?
Vyvarovať sa páleniu záhy znamená, že sa budete zdravšie stravovať – bez stresu, s menšími porciami. Nevhodné sú príliš tučné jedlá, cibuľa, čokoláda, sódová voda, ale aj čierny alebo zelený čaj.
Jesť by ste mali správne päťkrát až šesťkrát denne, a to naposledy tri hodiny pred, než si pôjdete ľahnúť. V ľahu sa totiž problémy obvykle zhoršujú. Nezdravé je tiež prejedanie a hltanie jedla.
Prvá pomoc pri pálení záhy
Pokiaľ už k páleniu záhy dôjde a vy viete, že na to trpíte, oplatilo by sa mať pri sebe voľnopredajné lieky z lekárne. Ak ich nemáte, môže rovnako poslúžiť aj jedlá sóda. Tá by sa ale nemala užívať pravidelne. Pomôže aj harmanček, zázvor alebo fenikel, ktoré zmierňujú bolesti.
Ak vás pyróza trápi dlhodobo, objavuje sa u vás chudnutie alebo únava, mali by ste navštíviť svojho praktického lekára a poradiť sa s ním o ďalšom postupe liečby.
Určite to stojí za to, pretože problémy s bolesťami v oblasti pažeráka či krku alebo za dolným koncom hrudnej kosti sú vážne nepríjemné a dokážu znepríjemniť deň.
V prípade neliečeného pálenia záhy si človek koleduje o ďaleko horšie zdravotné problémy, pretože môže ísť aj o onkologické ochorenie pažeráka, ktoré je potrebné začať liečiť, ako je to aj pri iných typoch rakoviny, čo najrýchlejšie.