Zdraviu prospešné chilli papričky!

Využitie chilli papričiek, ktoré si sami vypestujete je veľmi široké. Nielen, že ochutí mnoho pokrmov, ale sú tiež zdraviu prospešné. Ich pálivosť napomáha ako prevencia, ale aj ako podporná liečba pri niektorých ochoreniach. Poradíme, ako chilli papričky spracovať a na čo využiť, ale aj pre koho nie sú vhodné.

Chilli papričky (Capsicum frutescens) , tiež známe pod názvom Cayenské korenie, sú rastliny s čeľade ľuľkovité. Známe sú už od 6 storočia pnl, kedy ich pestovali indiáni. Prvá zmienka o pestovaní v Európe sa datuje od roku 1 500. Následne sa rozšírili do Malajzie, Indie a Číny. Svoj názov Cayenské korenie získali podľa rieky Cayen v dnešnej Francúzskej Guayane a nepresným prekladom pepper z angličtiny, čo značí korenie aj papriku.

Chilli papričky majú mnoho druhov, farieb a tvarov
Chilli papričky majú mnoho druhov, farieb a tvarov (Zdroj: Šárka Miškovská)

Ich využitie je veľmi rozmanité predovšetkým do pokrmov, ale ich účinky sú prospešné aj pre zdravie. Obsahujú veľké množstvo vitamínu A, B a C, ale aj draslík, železo a vápnik, a preto sa považujú za rastliny posilňujúce imunitný systém. Ich pálivosť spôsobuje látka kapsaicín – rastlinný alkaloid, pokiaľ podráždi receptory nervových zakončení jazyka, ktorý začne páliť a stúpa s vyzretosťou plodov. Najviac pália vnútorné biele prepážky a semená. Stupeň pálivosti u jednotlivých druhov sa udáva v jednotkách SHU Scovilleovej stupnice. Odroda Trinidad Moruga Scorpion je zatiaľ najpálivejšou chilli papričkou s nameranou hodnotou 2 mil. SHU. Pri manipulácii pri zbere a pri spracovaní dávajte pozor na kontakt s pokožkou, používajte radšej ochranné rukavice.

Rozhodne by chilli nemali konzumovať ľudia s precitlivenosťou a alergiou na štipľavé, s ochorením obličiek, močového ústrojenstva, žalúdka či čriev. Rovnako nie sú vhodné pre deti alebo tehotné ženy.

Naložené chilli papričky, pasta alebo džem chutia skvele
Naložené chilli papričky, pasta alebo džem chutia skvele (Zdroj: Šárka Miškovská)

Využitie

V kuchyni sa používajú chilli papričky čerstvé, sušené, nakladané aj rozomleté ​​na prášok. Pridávajú sa do omáčok, polievok, aspikov, čatní či marinád. Je možné ich konzervovať alebo nakladať do oleja. Množstvo je nutné dávkovať primerane, pretože každý má rozdielny pocit pálivosti. Pridávajte ich až nakoniec pri dorábaní pokrmu, pretože čím dlhšie papričku necháte v pokrme pri varení pôsobiť, bude pokrm pálivejší.

Kapsicín je účinnou látkou každej chilli papričky
Kapsicín je účinnou látkou každej chilli papričky (Zdroj: Šárka Miškovská)

Pri nepríjemnom pocite pálivosti zjedzte napríklad obyčajný biely jogurt alebo sa napite pohár mlieka, či niečoho ostrejšieho. Pitie vody pálenie ešte zhoršuje.

Veľmi často sú chilli papričky prídavnou zložkou do čokolád alebo sú súčasťou stále obľúbenejšieho chilli džemu, ktorý má sladko pálivú chuť. Pripravte si rovnaké množstvo čili papričiek a sladkých dužnatých červených paprík. Všetko dokonale rozmixujte a zmiešajte s prevarenou vodou, želírovacím cukrom a jablčným octom. Zmes musí prejsť varom po dobu 10 minút, a ešte teplú plňte do pripravených vymytých pohárov a zasterilizujte. Táto zmes sa skvele hodí do omáčok, k mäsám alebo syrom, či ako zložka do šalátových zálievok. Natretá na jednohubky, chlebíčky alebo len na krajec chleba chutí skvele.

Než budete používať zábal, tinktúru alebo masť vyskúšajte, či nie ste na chilli papričky alergický. Nikdy nepoužívajte na poranenú alebo odretú pokožku.

Sušené chilli papričky sú vhodné na výrobu zábalu, tinktúry alebo masti
Sušené chilli papričky sú vhodné na výrobu zábalu, tinktúry alebo masti (Zdroj: Šárka Miškovská)

Chilli papričky vďaka svojej pálivosti účinne pomáhajú na prekrvenie pokožky ako účinný prvok v boji s celulitídou, ale sú vhodné aj ako jej prevencia vo forme zábalu. Kapsicín podporuje látkovú výmenu, rozpúšťa podkožný tuk a pomáha odvádzať prebytočnú vodu z tela. Rozomleté ​​papričky zamiešajte do lekárskej vazelíny alebo použite kokosový olej. Zmesou potrite postihnuté miesta, obaľte potravinársku fóliu a nechajte pol hodiny pôsobiť. Potom zmyte teplou vodou. Pokožka bude krásne prekrvená.

Tinktúra je účinná pri zažívacích ťažkostiach alebo anorexii, pri reumatických a svalových bolestiach, ischiase a sú vhodné na zlepšenie krvného obehu. Kapsicín bráni vzniku krvných zrazenín, a preto národy využívajúce čili papričky do svojich pokrmov, trpia menej na kardiovaskulárne ochorenie, akým je infarkt myokardu či mŕtvice. Menej trpia aj pľúcnou embóliou. Pri chronickom ochorení nosových dutín či upchatom nose môže chilli paprička tiež pomôcť, pretože pálivosť podporuje sekréciu a očisťuje tak nosnú sliznicu. Diabetikom pomáha vďaka vláknine pomalšie vstrebávať cukor do tela.

Na tinktúru použite chilli papričku s vyššou pálivosťou, napríklad obľúbenú odrodu habanero. Zmiešajte ju v pomere 1:9 so šesťdesiatpercentným potravinárskym liehom. Nechajte dva týždne lúhovať, potom preceďte a užívajte trikrát denne tri až desať kvapiek po jedle. Zapite vždy pohárom vody.

Chilli masť, ktorú využijete pri bolesti a stuhnutosti svalov, na pomliaždeniny, pri artritíde, artróze, vyrobíte z lekárskej vazelíny alebo z obyčajnej vyškvarenej neosolenej masti. Tuk rozohrejte vo vodnom kúpeli pri teplote 50 °C, vsypte primerané množstvo sušených alebo čerstvých čili papričiek priemernej pálivosti a miešajte. Zmes odstavte a nechajte do druhého dňa ingrediencie spoločne pracovať. Opäť prehrejte, premiešajte a sceďte, najlepšie cez starú silónovú pančuchu. Potom naplňte do pripravených čistých pohárov alebo plastových kelímkov. Vmasírujte na postihnuté miesta a nechajte pôsobiť. Nezabudnite si po aplikácii dôkladne umyť ruky, predídete tak nepríjemným zážitkom s pálením očí.

Typ: Namleté ​​chilli papričky s čajovou lyžičkou mydlových vločiek zmiešajte s litrom vody a nechajte polhodiny lúhovať a potom sceďte do fľaštičky. Tento postrek je účinný na odpudenie mravcov, húseníc a ďalších škodcov záhradných plodín.

Zdroj: 
program Vychytávky Ládi Hrušky
ISBN: 80-7202-569-4; Veľká záhradkárska encyklopédia, CH. Brickell a kolektív
ISBN: 978-80-7546-333-3; 105 byliniek a korenia, R. Šťastná
bylinkovyraj.net

You Might Also Like