Zápal stredného ucha je jedným z najčastejších a najbolestivejších detských ochorení, ale často môže postihnúť aj dospelých. Vypukne najčastejšie v noci, má rýchly priebeh a prejavuje sa ostrou, silnou bolesťou v uchu a zvýšenou teplotou. Opakované a opakujúce sa zápaly sú častým javom pri tejto chorobe, pretože poškodená sliznica stredného ucha je náchylnejšia na infekciu a rozvoj ďalšieho zápalu. Pri opakovanom zápale sa však môžu vyskytnúť komplikácie a všeobecne závažnejší priebeh ochorenia.
Kedy sa zápal vyvíja a prečo je častejšia u detí?
Zápal stredného ucha zvyčajne vzniká v súvislosti s infekciou horných dýchacích ciest, je obávaným dôsledkom tzv. zadnej rinitídy. Infekcia sa teda zvyčajne šíri cez Eustachovu trubicu do dutiny stredného ucha. Stredné ucho je oblasť za ušným bubienkom, ktorá prenáša vibrácie z ušného bubienka do vnútorného ucha. Práve pri ochoreniach horných dýchacích ciest je náchylnejší na infekcie a môže ľahko viesť k zápalu. Samotná Eustachova trubica prispieva k zápalu stredného ucha tým, že napríklad v prípade zúženia (ku ktorému dochádza hlavne v dôsledku zväčšených adenoidov) vzniká v strednom uchu negatívny tlak, v ňom sa hromadí tekutina a potom je živnou pôdou pre baktérie. U detí je preto zápal stredného ucha bežnejší, že detská Eustachova trubica je kratšia a je menej zložená smerom k nosohltanu.
Zápal stredného ucha u dojčiat, batolát a predškolákov – príznaky a liečba
Bábätká sú najrizikovejšou skupinou, v ktorej sa otitis vyskytuje najviac, zhruba medzi šiestym a osemnástym mesiacom života. Typickými príznakmi u takýchto malých detí sú pretrvávajúci, neutíšiteľný plač, nepokoj, nespavosť, dotyk alebo ťahanie za bolestivé ucho. Prvá pomoc spočíva prirodzene v zmiernení bolesti, odporúča sa podať čapík na bolesť, kvapky na upchatý nos, ktorý zmierni tlak a napätie v dutinách. Okrem toho, lieky proti horúčke a návšteva lekára, najčastejšie sa tento problém rieši na pohotovosti. Zápal sa často vyskytuje aj u detí v materských školách a predškolákoch, príznaky zahŕňajú výtok z nosa, bolesť, horúčku a nepríjemné drvenie uší. Pomôcť môže studený obklad, lieky proti bolesti a návšteva lekára.
Prevencia zápalu stredného ucha u detí – zručnosť fúkania nosa je nevyhnutná
Je veľmi dôležité, aby deti získali zručnosť fúkania nosa čo najskôr. Ak dieťa dokáže správne vyfúknuť nos, riziko infekčného hlienu do stredného ucha sa výrazne znižuje. Bežné fúkanie nosa je veľmi účinnou prevenciou zápalu stredného ucha, a hoci môže spôsobiť problémy deťom, mali by ho nasledovať aj dospelí.
Zápal stredného ucha u dospelých
U dospelých sa zápal stredného ucha vyskytuje hlavne počas rinitídy a počas všeobecného prechladnutia alebo chrípky, najmä ak človek nemá dostatok odpočinku. Infekcia sa ľahšie dostane do dutín s konštantnou vyššou aktivitou. Ďalšími rizikovými faktormi sú činnosti, ktoré menia tlak vzduchu, ako je letecká doprava alebo potápanie. Na lieky proti bolesti sa na zápal stredného ucha odporúčajú bežne používané lieky s účinnou látkou ibuprofén alebo paracetamol. Inhalácia horúcej vody s eukalyptom alebo harmančekom, horúce kúpele, nosové spreje s morskou vodou alebo uvoľňovanie nosných dutín takzvanou čajovou kanvicou, čo je dobre známa metóda vhodná pre deti, tiež pomáha uvoľniť dutiny.
Pichanie do ucha u detí a dospelých
Ak sa akútny zápal nelieči včas alebo nepohodlie pretrváva, lekár môže dospieť k spôsobu prepichnutia ušného bubienka. Tento postup je bežný u detí aj dospelých. Toto je často obávaná záležitosť, ale v skutočnosti je to len otázka sekúnd, po ktorých prichádza okamžitá úľava od bolesti. Prepichnutím ušného bubienka sa uvoľní vzniknutý tlak a hnisavá tekutina odtečie. Hojenie trvá dlhšie, niekedy týždne a prepichnuté ucho musí byť chránené pred vodou a nečistotami. Ucho môže ešte nejaký čas mierne bolieť a zvyšok hnisu z neho môže stále vytekať. Asi po týždni sa ušný bubienok úplne uzdraví, postup nemá žiadne trvalé následky, a preto sa ho nemusíte obávať. Počas obdobia liečby hnisavého, to znamená bakteriálneho zápalu, lekár tiež predpíše antibiotiká. Pre úspešnú liečbu je stále potrebné dbať na dôsledné fúkanie nosa tak, aby nosná dutina zostala priechodná.
Zdroj: www.pilulka.cz, www.fnol.cz