Detoxikačné a liečivé účinky žihlavy pre ľudský organizmus.

Žihľava je jednou z našich najlepších liečivých rastlín. Pomáha pri problémoch s tráviacim systémom, má čistiaci účinok, odporúča sa pri metabolických poruchách, znižuje hladinu cukru v krvi. Poradíme vám, ako z neho urobiť jarný detox.

Prečo začať s jarným detoxom?

Detox je očista tela – zbavenie tela škodlivých látok (toxínov). Telo sa čistí počas celého roka, ale je vhodné tento proces z času na čas podporiť a jar je ideálnym obdobím, pretože môžeme použiť čerstvé bylinky, ktoré sú ľahko dostupné. Poďme teda na jarný detox.

Žihľava dvojdomá (Urtica dioica) je úzkolistá trvalka dvojdomá bylina so štvorhrannou, rovnou a rozvetvenou stonkou s bodavými chĺpkami. Listy sú pozdĺžne tvarované, zúbkované, v tvare srdca, s bodavými chĺpkami. Kvitne zeleno od júna do septembra, samičie kvetenstvo je previsnuté, mužské horizontálne až vzpriamené. Dorastá do výšky 2 metrov. Vyskytuje sa hojne v sadoch, záhradách, parkoch a okrasných trávnikoch.

Obsahuje dôležité látky, ako sú amíny, flavonoidy, fytoncidy, kyselina citrónová alebo šťaveľová, lecitín, minerály vo forme železa, mangánu, vápnika, selénu, kremíka, zinku, vitamínov A. B, C. Je účinný pri ochoreniach močových ciest, menštruačných bolestiach alebo zväčšenej prostate. Detoxikuje organizmus, používa sa pri anémii, podporuje funkciu pankreasu, znižuje hladinu cukru v krvi. Podporuje činnosť srdca a používa sa pri ochoreniach dýchacích ciest.

Posilňuje imunitu, znižuje alergiu na piliny z tráv, je účinný pri reumatoidnej artritíde, artróze a dne. Znižuje krvný tlak, podporuje rast vlasov, používa sa na svalovú stuhnutosť, bolesti chrbta alebo zápaly nervov. Podporuje produkciu materského mlieka, posilňuje kosti, zlepšuje kvalitu vlasov a odstraňuje lupiny. Semená, koreň a stonka sa používajú na terapeutické účinky. Pri zbere sa odporúčajú rukavice, pretože celá rastlina je posiata bodavými chĺpkami. Môže sa použiť aj v kuchyni, kde sa používajú hlavne semená a listy na teplé alebo studené jedlá. Môžete tiež použiť sušenú žihľavu, ktorú zbierate na sušenie až do polovice mája. Staršie rastliny obsahujú viac dusičnanov, ktoré sa v nich usadzujú. Vrchné okvetné lístky, ktoré majú najväčšiu „pevnosť“, sú najvhodnejšie na sušenie.

Žihľavový čaj

Je vhodný na jarný detox a pomáha pri únave, vyčerpaní, zníženom výkone a dokonca zlepšuje pamäť. Táto liečba by mala trvať najmenej 7 dní, ale ideálny čas sú 3 týždne. Na čaj proti únave budete potrebovať listy žihľavy, ktoré sa umyjú vlažnou vodou, nechajú kvapkať na papierovú obrúsku. Medzitým prevarte vodu. Vložte listy do hrnca a nalejte horúcu vodu, nechajte ju vylúhovať 10-15 minút alebo dlhšie (na prípravu infúzie, ktorá sa používa rovnakým spôsobom ako čaj).

Nakoniec oslaďte čaj medom a pridajte štipku soli, ktorá pomáha rýchlejšie používať cukry obsiahnuté v mede. Na dochutenie môžete použiť aj čakankový sirup a citrónovú šťavu. Pite čaj teplý, ráno na lačný žalúdok a dajte si jednu šálku na večer. Na intenzívnejšiu liečbu sa odporúčajú 4 šálky denne. Vezmite si to tri týždne a potom si dajte mesiac pauzu. Neprekračujte dobu používania. Sušené listy žihľavy môžete použiť aj počas roka.

Žihľavový špenát

Nechajte nazbieranú žihľavu pariť horúcou vodou a scediť, potom rozmixujte alebo nakrájajte na malé časti. Jemne nakrájajte cibuľu, penu v tuku (ideálne je domáce sadlo) a pridajte nakrájanú žihľavu. Nechajte dusiť a zamiešajte pretlačený cesnak so soľou, môžete tiež pridať trochu korenia. Nakoniec vmiešajte 2 vajcia a nechajte chvíľu variť, neustále miešajte, ale nie dlho, inak stratíte cenné látky. Ak dávate prednosť miernejšiemu občerstveniu, môžete pridať trochu smotany. Pre menej výraznú chuť žihľavy, namiesto oparenia horúcou vodou, stačí chvíľu variť.

Na prípravu, umývanie a sekanie žihľavy
Na prípravu, umývanie a sekanie žihľavy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Smoothie

Je to hustý miešaný nápoj, ktorý sa pripravuje z čerstvých alebo sušených surovín z ovocia a zeleniny s prídavkom bylín. Je vhodné pridať aj nasiaknuté semená, ideálne je slnečnica, sezam alebo chia. Neodporúča sa kombinovať ovocie a zeleninu s výnimkou listovej zeleniny a tiež žihľavy.

Pre tento koktail budete potrebovať hrsť čerstvej žihľavy, ktorá sa zmieša s vodou a môžete piť ihneď. Nápoj môžete ochutnať so sladším ovocím, ako je jablko alebo sušené ovocie. Ak pridáte jarnú listovú zeleninu, budete mať aj chutný nápoj, ktorý má cenné živiny.

Žihľavové pesto

Ako každé iné pesto, pripravte pesto zo žihľavy. Zmiešajte čerstvú žihľavu s olivovým olejom, parmezánom, soľou a cesnakom. Nepreháňajte to miešaním, je dôležité, aby malé kúsky zostali v peste. Uchovávajte v pohári v chladničke a spotrebujte do týždňa.

Zdroj informácií: bylinkyprovsechny.cz; bonaloka.cz; salveo.cz

You Might Also Like