Prírodní pomocníci pri zaspávaní bez rizika závislosti.

Prírodné prostriedky na spánok vám pomôžu zaspať a prespať celú noc. Dobrý spánok a regenerácia je veľmi dôležitá pre ľudský organizmus.

Mnoho chemických pomôcok na spanie je v lekárňach k dispozícii bez predpisu. A oveľa častejšie sa k nemu uchýlia tí, ktorí už dlho majú zlý spánok. Aj keď môžete dohnať toľko potrebný spánok, nie sú trvalým riešením. Bežne používané účinné látky v týchto liekoch by sa mali užívať bez prerušenia maximálne štyri týždne. Pretože potom nastupuje habituačný účinok: tabletka na spanie je menej účinná a riziko závislosti sa výrazne zvyšuje. Na upokojenie potrebujeme stále vyššie a vyššie dávky tabletiek.

Bylinné prášky na spanie ako alternatíva

Existuje mnoho prírodných pomôcok na spanie, ktoré nám môžu pomôcť ľahšie relaxovať a zaspať. Na rozdiel od chemikálií nie sú návykové, a preto sa zvyčajne môžu užívať dlhšiu dobu. To však neznamená, že by ste mali jednoducho používať tieto prostriedky na prekonanie problémov so spánkom navždy – stále je dôležité zistiť príčinu problémov a vyriešiť ich.

Valeriána

Valeriána lekárska je jednou z najdlhšie používaných prírodných pomôcok na spanie vôbec. A nie nadarmo. Valeriána často funguje dobre proti poruchám spánku len hodinu po požití. Jedna z rastlinných látok prítomných vo valeriáne pôsobí na rovnaké receptory v mozgu ako účinná látka benzodiazepín.

Mučenka

Mučenka je dokonalou podporou, keď nám stres neumožňuje upokojiť sa, pretože jeho zložky upokojujú napäté nervy a pomáhajú nám ľahšie zaspať. Aj tu je najjednoduchšia príprava vo forme čaju. Stačí naliať jednu až dve čajové lyžičky sušeného mučenky s litrom vriacej vody a nechať variť desať minút. Potom pohár napnite a vypite v malých dúškoch pred spaním.

Levanduľa

Tiež levanduľa je klasika, pokiaľ ide o upokojenie napätia a strachu a uvoľnenie tela. Na vine sú esenciálne oleje na rastlinnej báze. Existujú rôzne spôsoby, ako znížiť problémy so spánkom s levanduľou. Môžete napríklad umiestniť kyticu čerstvo nazbieraných kvetov na nočný stolík vedľa postele alebo naplniť malú látkovú tašku listami a umiestniť ju pod vankúš.

Chmeľ

Chmeľ funguje podobným spôsobom ako valerián. Jeho prírodné horké látky majú upokojujúci účinok na naše nervy – čo je dôvod, prečo sa obe rastliny používajú spoločne v mnohých bylinných liekoch na poruchy spánku. Chmeľ však môže fungovať aj ako pomôcka pri spánku sám o sebe – rastlina má v tele podobný účinok ako spánkový hormón melatonín.

Olej z jazmínových kvetov

Vôňa jazmínových kvetov má podobný účinok ako Valium. V skutočnosti len vôňa môže mať podobný účinok ako chemické prášky na spanie, ale na rozdiel od nich nie je návyková. Ak chcete relaxovať, mali by ste dať niekoľko kvapiek jazmínového oleja buď na vankúš alebo do aromatickej lampy.

Mlieko s medom

Klasika z nášho detstva platí dodnes, keď nemôžeme spať. Mlieko obsahuje aminokyselinu tryptofán, ktorá sa v mozgu premieňa na spánkový hormón melatonín. A med obsahuje fruktózu, ktorá môže tento proces urýchliť.

Hrozno

Hrozno podporuje produkciu spánkového hormónu melatonínu. Dokonca aj okolo 300 gramov hrozna večer vám môže pomôcť spať. Ale buďte opatrní: aj keď si myslíte, že by ste sa mohli spoľahnúť na červené víno namiesto hrozna – to by bola chyba. Hoci konzumácia alkoholu často uľahčuje zaspávanie, spánok je často nepokojný. V noci sa prebúdzate častejšie a máte tendenciu sa viac potiť.

Zdroj: www.sleepfoundation.org/sleep-aids/natural-sleep-aids – celý článok

You Might Also Like