Priestor je naplnený tichom, veľa ľudí by relaxovalo, odpočívalo, relaxovalo, ale ľudia s tinnitom môžu o takom pokojnom pokoji len snívať, a niekedy ani to. Zvonenie v ušiach nesie nielen fyzický stres, ale aj silné emocionálne vplyvy, čo spôsobuje dramatické zníženie kvality života pacienta.
Čo sa deje?
Tinnitus, často označovaný ako „zvonenie v ušiach“, je stav charakterizovaný vnímaním zvukov, ktoré nie sú generované vonkajšími zdrojmi. Pískanie, bzučanie, šepot alebo iné zvuky, ktoré sprevádzajú tinnitus, prichádzajú v rôznych formách, intenzitách a trvaniach. Existuje nádej, že choroba bude vyliečená, ale niektorí trpia niekoľko rokov alebo zvyšok svojho života. Choroba je nevyberavá môže postihnúť ľudí všetkých vekových skupín vrátane mladých jedincov a paradoxne sa v súčasnosti tieto problémy často vyskytujú u ľudí v produktívnom veku. S liečbou je to ťažké, pretože aj odhalenie príčiny je náročné, ale stále je možné urobiť niečo pre vaše zdravie a zabezpečiť aspoň nejakú prevenciu.
Na čo si teda dať pozor?
Je dôležité vyhnúť sa hluku, hlasnej hudbe alebo práci, ktorá trhá uši, nepomôže, ako aj príliš vysokej hlasitosti v slúchadlách do uší. Emocionálny stres a úzkosť tiež zhoršujú vnímanie tinnitu a vedú k jeho zhoršeniu. Existuje zložitý vzťah medzi telom a mysľou, kde všetko súvisí so všetkým. Napríklad počas noci, keď je prostredie zvyčajne tiché, môže byť tinnitus vnímaný intenzívnejšie. To vedie k nespavosti, únave, zníženej koncentrácii a narušenému pracovnému výkonu a v tomto bode sa vraciame k stresu, ktorý spôsobuje uvoľňovanie hormónov v reakciách tela. To zvyšuje zameranie na tinnitus a zhoršuje jeho vnímanie. Z tohto dôvodu je práca so stresom dôležitou súčasťou zvládania tinnitu a znižovania jeho nepríjemných symptómov.
Existuje mnoho rôznych prístupov k liečbe symptómov a liečbe. Výber konkrétneho liečebného opatrenia môže závisieť od individuálneho vnímania a samotných príčin jeho výskytu. Vo všetkých prípadoch by však prvé kroky mali viesť k lekárovi, ktorý nastaví správne lieky.
- Lieky na krvný obeh vo vnútornom uchu: Tie, ktoré obsahujú vazodilatátory, ktoré rozširujú krvné cievy a zlepšujú prietok krvi v uchu. Ide o lieky prvej voľby, ale podliehajú lekárskemu predpisu. Na rozdiel od ginkgo biloba, ktoré sa môže použiť ako podporná liečba.
- Hyperbarická komora: Hyperbarické komory poskytujú vysoký tlak kyslíka a pacienti sa do nich zvyčajne posielajú. Problémom je, že ich výsledky nie sú dostatočne podložené. Pre niektorých zázrak, ale iným nepomohli.
- Homeopatické lieky, akupunktúra a vitamíny: Niektorí jednotlivci skúšajú alternatívnejšie trasy. Tradičná čínska medicína sa môže pozerať na chorobu z iného uhla. Hľadá prítomnosť ťažkých kovov, plesní a iných možných príčin. V takýchto prípadoch môžu pomôcť medicinálne huby, ako je hericium. Fosfor z homeopatických liekov sa považuje za ochrancu ucha. A doplnením vitamínu C, selénu a horčíka budeme mať prospech iba z celého stavu.
- Biely šum sa používa na maskovanie tinnitu, čo umožňuje jednotlivcovi lepšie sa sústrediť alebo zaspať.
- Psychoterapia: Keďže stres môže zhoršiť vnímanie tinnitu, stratégie na zvládanie stresu a relaxácie môžu byť užitočné. To zahŕňa cvičenie, meditáciu, jogu alebo terapie zamerané na zvládanie stresu.
- Fyzioterapia: Samozrejme, záleží na príčine, ale správne držanie tela môže v mnohých prípadoch veľmi pomôcť.
Je dôležité si uvedomiť, že tinnitus je individuálny a to, čo funguje u jednej osoby, nemusí fungovať u inej. Vždy sa odporúča poradiť sa s lekárom alebo audiológom o liečbe, ktorý môže vykonať vhodné vyšetrenie a navrhnúť najlepšie metódy zvládania.
Zdroje: solen.cz, fyzioklinika.cz