Zlý dych alebo zápach z úst je problém, ktorý čas od času postihuje každého z nás.Zapáchajúci dych môže byť spôsobený množstvom faktorov, medzi ktoré patria vyschnuté ústa, jedlá s vysokým obsahom bielkovín, cukru či kyselín alebo fajčenie.
Dôkladne si čistite zuby. Čistenie zubov je jednou z najlepších vecí, ktoré proti zapáchajúcemu dychu môžete urobiť. Zuby čistite aspoň dvakrát denne, zakaždým po dobu najmenej dvoch minút a uistite sa, že pokryjete skutočne celú plochu všetkých zubov. Obzvlášť sa zamerajte na miesta, kde sa zuby stretávajú s ďasnami.
Používajte kefku s mäkkými štetinami a meňte ju každé tri až štyri mesiace.
Čistenie vykonávajte tesne pred jedlom alebo jednu hodinu po ňom (inak by ste si mohli poškodiť zubnú sklovinu).
Nezabudnite vyčistiť aj jazyk, na ktorom lipne veľké množstvo baktérií, ktoré majú na zlom dychu tiež svoj podiel. Jazyk čistite odzadu dopredu a pamätajte aj na jeho strany. Celkovo by ste cez neho mali kefkou prejsť asi štyrikrát. Dávajte pozor, aby ste jazyk nedrhli príliš vzadu.
Používajte zubnú niť. Používanie zubnej niti je veľmi dôležitou súčasťou zubnej hygieny. Odstránite s ňou totiž povlak a baktérie, ktoré sa nahromadili medzi zubami, kam sa nedostanú ani tie najlepšie kefky. Niť používajte aspoň raz denne.
Zubná niť odstráni z úst tiež zvyšky jedla a nečistôt. Ak by ste medzi zubami tieto čiastočky nechali, postupne by tam spôsobili silný zápach.
Pri používaní zubnej nite by ste sa mali zamerať na miesto, kde sa zuby stretávajú s ďasnami a dajte si záležať, aby ste v jednej medzere vyčistili oba susedné zuby. Skúste použiť jedlú sódu. Ak si zuby čistíte aspoň raz týždenne jedlou sódou, pomôžete neutralizovať baktérie, spôsobujúce zlý dych. Použite na to svoju bežnú kefku, posypte ju trochou jedlej sódy a normálne si vyčistite zuby tak, ako ste zvyknutí.
Jedlú sódu môžete využiť aj ako ústnu vodu. Pol čajovej lyžičky sódy bikarbóny rozpustite v malom pohári vody. Napite sa, bez toho aby ste zmes prehltli a vykloktajte si s ňou okolie zubov a ďasien.
Jedlá sóda neutralizuje kyseliny, nahromadené na zadnej strane zubov a pod jazykom. Pravidelne si nechajte kontrolovať zuby dentistom. Pravidelné návštevy zubára sú pre zdravie chrupu, a tým aj pre príjemný dych, úplne nevyhnutné. Zubár alebo odborník na dentálnu hygienu vaše zuby, ďasná aj zvyšok úst vyčistí.
Zubár vás iste upozorní v prípade, že je váš zlý dych zapríčinený vážnejšími problémami než je jedlo a pitie alebo nedostatočná hygiena.
Ak máte so zlým dychom veľké problémy aj napriek tomu, že si zuby pravidelne čistíte a dodržiavate správne hygienické návyky (správne čistenie a strava), mali by ste rozhodne navštíviť svojho zubára.
Žujte žuvačky bez cukru a jedzte mentolové pastilky. Rovnako ako voda, tak i mentolky alebo žuvačky zvyšujú produkciu slín, ktoré pomáhajú odvádzať škodlivé baktérie. Na krátku dobu tiež dokážu zlý dych zamaskovať.
Žuvačky, mentolky a ďalšie podobné pochutiny by mali byť skutočne bez cukru.Cukor vyživuje škodlivé baktérie a celú situáciu so zapáchajúcim dychom by mohol ešte zhoršiť.
Žuvačky sú vhodnejšie ako mentolky a ich pozitívne účinky pocítite už po niekoľkých minútach.
V prevencii zlého dychu môžu byť obzvlášť účinné žuvačky s obsahom látky nazývané xylitol, čo je sladidlo získavané z brezovej kôry. Tieto žuvačky pomáhajú obmedzovať kazivosť zubov a tiež obnovujú zubnú sklovinu tým, že zubom dodávajú potrebné minerály.
Používajte ústnu vodu. Ústna voda je ďalšou cestou, ako rýchlo zvrátiť nepríjemné dopady zlého dychu. Zápach síce zakryje iba na krátku dobu, avšak aj to môže byť dostačujúce, aby ste predišli nepríjemným a trápnym situáciám.
Antiseptická ústna voda dokáže zlé baktérie zabíjať, takže zlý dych nielen maskuje, ale aj odstraňuje. Hľadajte ústne vody s obsahom chlórhexidínu, cetylpyridiniumchloridu, oxidu chloričitého, chloridu zinočnatého a triklozánu.Všetky tieto látky dokážu likvidovať baktérie.
Ústnu vodu s obsahom chlórhexidínu nepoužívajte dlhodobo, mohla by spôsobiť škvrny na zuboch (tento stav je však liečiteľný).
Snažte sa nepoužívať ústne vody na báze alkoholu. Alkoholické ústne vody môžu hrať úlohu vo vzniku rôznych typov ústnej rakoviny.
Ústnou vodou si poriadne prepláchnite celé ústa a nezabudnite si vykloktať.
Pite dostatočné množstvo vody. Jedným z faktorov, ktorý významne ovplyvňuje zapáchajúci dych, sú vyschnuté ústa. Voda je bez zápachu a pomáha odplaviť zvyšky jedla, na ktorých si tak rady pochutnávajú baktérie. Tiež podporuje tvorbu slín, ktoré čistia ústa a eliminujú zložky potravy, spôsobujúce zápach.
Na čistenie úst nepoužívajte kávu, malinovky ani alkoholické nápoje. Zlý dych neodstráni ani nezamaskují. V skutočnosti k nemu často prispievajú.
Ako sme už spomenuli, častým faktorom, spôsobujúcim zlý dych, je dehydratácia. Nepríjemnému zápachu z úst teda zabránite priebežným pitím väčšieho množstva vody.
Zdroj: cs Wikinhow com