Baktérie nám spôsobujú zápal ďasien ktorý je pre nás veľmi nepríjemný. Odporúča sa liečiť ho hneď v počiatočných štádiách, inak môže dôjsť k rozšíreniu infekcie, k poškodeniu zubných koreňov či dokonca k paradentóze. Najčastejšie prejavy zápalu ďasien zahŕňajú: ustupujúce ďasná, krvácanie, opuchy a bolesti.
Tu vám prinášame zopár domácich rád ako sa nepríjemného a nebezpečného zápalu zbavíme.
1. Soľ
Pripravte si roztok z vody a soli na preplachovanie úst. Soľ má schopnosť zabíjať baktérie tým, že zmení hodnotu pH v ústach. Okrem toho, soľ znižuje aj opuchy.
potrebujeme: 1/2 polievkovej lyžice soli, 1 pohár (2 dcl) vlažnej vody
Postup: Nasypte soľ do vody a dobre to zamiešajte. Pomocou tejto slanej vody si niekoľko minút preplachujte ústa 2 až 3 krát denne.
2. Sóda bikarbóna
Sóda bikarbóna je ďalšou bežnou surovinou používanou v kuchyni. Má viacero vhodných využití pre zdravie. Jednou z jej vlastností je, že podobne ako soľ, znižuje úroveň pH.
potrebujeme: 1 až 2 čajové lyžičky sódy bikarbóny a 1 pohár (2 dcl) vlažnej vody
Postup: Rozmiešajte sódu bikarbónu v pohári vody a niekoľko minút si s takouto vodou preplachujte ústa 2 až 3 krát denne.
3. Kokosový alebo sezamový olej
Oba tieto oleje majú silné protizápalové účinky. Olej ďalej pomáha uvoľňovať uviaznuté baktérie, na ktoré tak má dvojaký účinok – časť baktérií vyplaví a časť, čo zostala, zahubí.
potrebujeme: 1 až 2 polievkové lyžice kokosového alebo sezamového oleja.
Postup: Vložte si olej do úst a niekoľko minút ho v nich omieľajte. Postup opakujte niekoľkokrát za deň.
4. Citrónová šťava
Citrónová šťava má silné protizápalové účinky a obsahuje tiež vitamín C, ktorý pomáha hojiť a regenerovať ďasná.
Ingrediencie: vytlačená šťava z 1 citróna a 1 pohár (2 dcl) vlažnej vody
Postup: Skombinujte citrónovú šťavu a vodu. Výslednou zmesou si pravidelne niekoľkokrát denne preplachujte ústa. Preplachovanie však nerobte dlhšie ako 1 minútu a po ukončení si aspoň pol hodinu neumývajte zuby, lebo citrónová šťava môže mierne oslabiť zubnú sklovinu.
5. Aloe vera
Aloe vera má silné antibakteriálne a protizápalové účinky. Je preto výborným prostriedkom na zápaly ďasien, ale aj na iné zápalové stavy v organizme.
potrebujeme: list aloe vera
Postup: Z vnútra listu aloe vera vyškrabe gél. Ten si naneste na ďasná a nechajte chvíľu pôsobiť. Opakujte to 4 až 5 krát denne.
6. Klinčeky
Klinčeky obsahujú látky, ktoré majú silné protizápalové, antibiotické a anestetické vlastnosti. Na infekcie orálnej dutiny sa používajú už odpradávna.
potrebujeme: 10 klinčekov
Postup: Vložte si klinčeky do úst a držte ich tam 30 minút až 1 hodinu. Občas ich mierne zubami stláčajte, aby ste urýchlili uvoľňovanie účinných látok. Potom klinčeky vypľujte a v prípade potreby kúru zopakujte pár krát za deň.
7. Čajovníkový olej
Olej ktorého antiseptické účinky sú tak silné že zatočia aj so zápalom ďasien. Zredukuje opuch a vylieči vaše ďasna!
8. Šalvia a mäta pieporná
Šalvia a mäta pieporná sú ďalšie veľmi prospešné bylinky na liečbu zápalov ústnej dutiny. Majú silné antibakteriálne, protizápalové a opuchy tlmiace účinky.
potrebujeme: 1 polievková lyžica šalvie alebo mäty, 1 pohár (2 dcl) vody
Postup: Priveďte vodu do varu a vložte do nej bylinky. Na miernom ohni povarte 5 až 10 minút. Nálev sceďte a nechajte vychladnúť. Potom si s touto tekutinou preplachujte ústa pár minút, niekoľkokrát za deň.
zdroj: .phentermineonlinepro.com