Už sa tešíme na čerstvo natrhané šťavnaté ovocie a zeleninu na trhoch. Skúste obnoviť svoje novoročné predsavzatia a začnite jesť zdravšie a s menšími nákladmi. Keď dodržíte naše šestoro rád, ušetríte peniažky do prasiatka a navyše urobíte niečo aj pre svoje zdravie.
1. Zostavte si jedálniček
Než vyrazíte do obchodu, naplánujte si jedálniček na celý týždeň. Vďaka plánovaniu nakúpite len to, čo naozaj potrebujete. Navyše sa potom vyhnete objednávaniu jedál z domu vo chvíľach, keď vás prepadne hlad a jednoducho neviete, čo uvariť.
Tip: Naplňte si špajzu základnými surovinami. Základné potraviny ako strukoviny, ryžu a cestoviny kupujte vo väčšom množstve, keď sú v obchode v akcii. Vďaka tomu potom budú jednorazové nákupy oveľa lacnejšie.
2. Zmrazujte hotové jedlá
V dnešnej dobe super spotrebičov a pomocníkov do kuchyne úplne zabúdame využívať tie najpotrebnejšie. Vždy, keď varíte, pripravte jedla viac. To, čo sa nezje, zamrazte do misiek po jednej / dvoch porciách. Vďaka tomu budete mať vždy jedlo po ruke, keď vás prepadne hlad. Zamraziť sa dajú tiež bylinky, vývary, zmesi na lečo a ďalšie najrôznejšie domáce polotovary, vďaka ktorým budete mať uvarené razdva.
Tip: Skôr, než jedlo zamrazíte, nalepte si na neho štítky s pomenovaním. Takto budete rýchlo vedieť, čo sa v krabičke ukrýva.
3. Varte pomaly v parnom alebo „pomalom hrnci“
Jednoduchá cesta, ako lacno a zdravo pripraviť obed, je hodiť všetko do jedného hrnca. Nachystajte si zeleninu, prílohu i mäso a všetko vložte do špeciálneho hrnca na pomalé varenie. Existuje mnoho druhov (poschodové, parné, hlinené), medzi ktorými si určite vyberiete ten váš. Ráno hrniec zapnete a môžete ísť pokojne do práce. Hrniec sám všetko uvarí a aj po vypnutí uchová jedlo teplé.
4. Jedzte podľa sezóny
Najzdravšie a najlacnejšie potraviny sú vždy tie, ktoré rastú v konkrétnom ročnom období a lokalite. Varením zo sezónnych potravín ušetríte desiatky eur. Skúste vynechať v jedálničku exotické ovocie a nahraďte ich potravinami, ktoré sa vyskytujú na záhrade.
Na jar si môžeme pochutnať napríklad na reďkovkách, včasnom šaláte i ďalších plodinách. Nebojte sa, určite nemusíte obmedziť svoju konzumáciu sezónnych potravín len na konkrétne obdobie. V tomto čase produkty iba nakupujte. Čo nezjete, zamrazte alebo zavarte na horšie časy.
5. Zavárajte
Zachovajte si hojnosť sezóny a uschovajte najlepšie lahôdky do pohárov. Môžete zavárať alebo tzv. „Zatvárať“ potraviny (vďaka uzavretiu do pohárov vydrží ovocie aj niekoľko ďalších mesiacov bez toho, aby sa zaváralo). Ďalšou možnosťou je vytvoriť zmesi, polotovary či ochucovadlá ako napr. Domáci kečup z paradajok alebo tekvice.
6. Pestujte si vlastné bylinky
Aj to najobyčajnejšie jedlo dostane šmrnc vďaka kvalitnému korenia a bylinkám. Skúste si vypestovať vlastné bylinky na záhradke alebo doma na balkóne. Bylinky sú nenáročné na pestovanie a neoceniteľné v kuchyni. Domáce bylinkové kráľovstvo ušetrí nielen čas strávený v obchode, ale aj vašu peňaženku.