Radi ich zobeme, pridávame ich do kaší i pečených dezertov, neodmysliteľne sú späté s Vianocami. Všetci si ich ale vychutnať nemôžu, najmä tí, ktorí majú alergiu na orechy. Ako sa taká alergia prejavuje a prečo vlastne vzniká?
Keď imunitný systém prehnane reaguje na bielkoviny obsiahnuté v orieškoch, dá sa hovoriť o alergii na orechy – alebo na strukoviny, pretože arašidy, na ktoré býva taká alergia snáď najčastejšia, nepatrí k orechom, ale k strukovinám. Telo s bielkovinou orechov nakladá ako s potenciálnou hrozbou a bojuje s ňou. Takú reakciu môže spôsobiť aj len malinká časť orecha, ktorú prehltnete alebo vdýchnete.
Prečo práve orechy telu prekážajú
Aminokyseliny, ktoré sa nachádzajú v týchto plodoch, sú veľmi odolné voči vonkajším vplyvom. Výsledkom je, že ani tepelná úprava ani trávenie nenarušia ich štruktúru a tá zostáva stále rovnaká. Niektorí ľudia sú na tieto aminokyseliny citliví, ich telo s nimi nevie nijako naložiť, a tak ich vníma ako patogén a vytvára proti nim protilátky. Tie sa k aminokyselinám prichytia, čo spôsobí, že imunitný systém uvoľní chemikáliu známu ako histamín. A práve ten spúšťa prejavy, ktoré vytvárajú alergickú reakciu.
Ako vyzerá alergická reakcia na orechy
Človek, ktorý má alergiu na orechy a nedopatrením, alebo tým, že to ešte netuší, niektorý z nich zje, môže nástup reakcie pocítiť hneď niekoľkými spôsobmi. Platí pritom, že často prichádzajú spoločne. Ide najmä o žihľavku, vyrážku, opuch pier, brnenie v ústach alebo krku, o pocit zovretia v krku. Tečie tiež z nosa, môže bolieť žalúdok, nastúpiť nevoľnosť a dokonca aj zvracanie. Ak niektoré z týchto prejavov zaznamenáte po konzumácii orechov, okamžite kontaktujte lekára. Situácia by mohla vyústiť až v život ohrozujúci anafylaktický šok vyžadujúci zásah zdravotníka, ktorý podá injekciu adrenalínu.
Na čo si dávať pozor pri konzumácii orieškov
Hoci arašidy patria k strukovinám, ako spomíname vyššie, štruktúra ich bielkovín je podobná tým, ktoré obsahujú orechy, a preto spúšťajú v podstate rovnakú alergickú reakciu. Je teda pravdepodobné, že keď máte alergiu na arašidy, budú vám vadiť aj orechy, čo platí aj naopak – kto má problém s orechmi, nesadnú mu arašidy. Z jedálnička alergikov by tak mali zmiznúť nielen orechy ako sú mandle, kešu, brazílske, vlašské, pekanové, lieskové, makadamové, pistácie a gaštany, ale aj potraviny, v ktorých sa môžu vyskytovať. To sa týka rôznych cukroviniek, pečiva, koláčov, sušienok, čokoládových cukríkov (nugát, marcipán), zmrzliny, pudingov, horúcich čokolád, rôznych zahusťovadiel, chlebov, tyčiniek, orechových masiel, omáčok, dresingov a ďalších.
Ako sa alergia na orechy lieči
Najlepší spôsob, ako alergiu na orechy liečiť, je držať sa od nich ďalej. Bohužiaľ nestačí vynechať z jedálnička vyložene orechy a vyššie spomínané potraviny, treba byť neustále na pozore a čítať etikety, pretože orechy alebo arašidy bývajú súčasťou mnohých rôznych pochutín, u ktorých by vás to ani nenapadlo. Pozor si dávajte aj v reštauráciách a pýtajte sa, či pokrm, ktorý chcete zvoliť, neobsahuje orechy, či sa nepripravuje na rovnakej ploche ako čokoľvek z orechov. Stopy orechov môžu obsahovať aj niektoré kozmetické prípravky.
Ako by mala vyzerať prvá pomoc pri alergickej reakcii
Pokiaľ máte alergiu na orechy a omylom zjete niečo, v čom sa nachádzajú, sledujte, či nemáte prejavy značiace nástup anafylaxie – jedná sa o problémy s dýchaním, prehĺtaním, zvieranie na hrudi, bolesť žalúdka alebo zvracanie. Ak sa u vás niečo také objaví, urýchlene sa dostavte k lekárovi alebo si zavolajte sanitku. Ľahnite si na chrbát a pokiaľ máte po ruke epinefrín, aplikujte ho, ale až po 5-15 minútach trvania príznakov, teda pokiaľ sa nezlepší.
Zdroj: www.betterhealth.vic.gov.au, www.webmd.com, www.healthline.com, patient.info