V období, keď slnko začne hriať a príde to pravé leto, rastie záujem a spotreba doplnkov stravy podporujúce zdravé opálenie. Môže to byť užitočné, avšak je potrebné strážiť množstvo aj kvalitu. Najčastejšie sa stretnete s doplnkami obsahujúcimi betakarotén. Ako táto látka funguje? A z čoho ju získať aj pomocou obyčajnej stravy?
Betakarotén patrí do skupiny pigmentov zvaných karotenoidy, pričom je hlavným prekurzorom vitamínu A. Býva produkovaný rastlinami, ktoré sfarbuje do žlta, oranžova až červena. Rovnako ako vitamín A aj betakarotén je rozpustný v tukoch, nie vo vode.
Zdroje betakaroténu napovie ich farba
Podľa farby jednotlivých potravín z oblasti ovocia a zeleniny ľahko spoznáte, v čom je betakarotén obsiahnutý. Medzi najbohatšie zdroje betakaroténu patria mrkvy, tekvica, oranžové a červené papriky, paradajky, marhule, nektárinky, broskyne alebo mango. Nájdete ho ale aj v špenáte alebo brokolici. Celkovo sa karotenoidy vyskytujú aj v živočíšnych zdrojoch, napríklad môžu za sfarbenie mäsa z lososa alebo vaječného žĺtka. Aby telo dokázalo vstrebať dostatočné množstvo týchto antioxidantov, je dobré také potraviny konzumovať spoločne s tukmi. Potom sa absorpcia betakaroténu zvýši až na 60 %. Typickým príkladom je mrkva pripravená na masle alebo rastlinnom oleji.
Čo všetko v tele dokáže betakarotén
Betakarotén má okrem funkcie prekurzora vitamínu A aj iné „úlohy“ v tele. Najmä pôsobí ako antioxidant, a teda pomáha bojovať proti voľným radikálom. Pozitívny vplyv má aj na zrak. Je tiež dobrou ochranou pred fotooxidáciou, pretože potláča negatívny vplyv voľných radikálov, ktoré vznikajú v koži dôsledkom UV žiarenia. Pozor, neznamená to, že keď užívate betakarotén, nemusíte používať opaľovacie krémy. Priaznivý vplyv má aj na imunitný systém, ktorý posilňuje.
Koľko betakaroténu prijímať a kto by ho mal užívať viac
Odporúčaná denná dávka betakaroténu sa pohybuje u dospelých osôb v rozmedzí od 6 do 15 mg. Než ale siahnete po doplnku stravy, skúste do svojej stravy pridať viac ovocia a zeleniny. To vám zaistí dostatok všetkých karotenoidov, navyše v prirodzenej forme. Predávkovanie betakaroténom sa prejaví najmä zažltnutou či oranžovou farbou kože. Tieto príznaky ale odznejú po dočasnom vysadení karoténov zo stravy. Riziko nezdravého predávkovania je však minimálne.
Existujú ale skupiny osôb, ktoré by mali prijímať viac betakaroténu. Reč je napríklad o fajčiaroch alebo ženách užívajúcich orálnu antikoncepciu. Rôzne štúdie už preukázali aj spojitosť vyšších dávok betakaroténu s prevenciou srdcových chorôb a niektorých typov rakoviny. Naopak užívanie betakaroténu vo forme doplnku stravy sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám alebo deťom.
Potrebujeme vôbec výživový doplnok?
Ak váhate, či užívať betakarotén v podobe doplnku stravy, potom si najskôr zhodnoťte, aká je vaša aktuálna strava. Odborníci sa zhodujú, že pokiaľ denne prijímate dostatok ovocia a zeleniny s obsahom betakaroténu, doplnky stravy už nepotrebujete. Počas užívania inak ako stravou môže dôjsť k nežiaducemu zvýšeniu retinolu v krvi. Vyšší príjem syntetického betakaroténu môže tiež znižovať alebo zvyšovať účinky niektorých liekov. Medzi ne patria napríklad lieky na zníženie cholesterolu alebo liečbu zápchy. Pozor tiež pri dlhodobo zvýšenej konzumácii alkoholu, môže dôjsť pri užívaní betakaroténu k interakcii, v rámci ktorej dôjde k zvýšeniu rizika poškodenia pečene.
Zdroje: www.bezpecnostpotravin.cz, www.vitalweb.cz