Veľa ľudí trápia problémy spojené s dutinami alebo prieduškami. K problémom sa pridáva kašeľ a zahlienenie. Ako sa týchto problémov zbaviť? možnosťou je hneď niekoľko!
Čo sú to hlieny a prečo sa tvoria
Hlieny sú hustá substancia vylučovaná sliznicami priedušiek alebo prínosných dutín. Ich úlohou je zachytávať baktérie alebo nečistoty a vyvádzať ich von z dýchacích ciest. Ak sú hlieny husté, sťažuje sa ich pohyb a následne uviaznu v dýchacích trubiciach, čím sa zhoršuje priechod vzduchu. Kašeľ je jedným z mechanizmov, ktorými sa telo snaží zbaviť týchto hlienov.
Hlieny sa tvoria neustále a keď sme zdraví, tak si ich ani neuvedomujeme. Počas chrípky, nádchy alebo prechladnutia sa ich produkcia dramaticky zvyšuje. Príčinou ich zvýšenej tvorby nemusí byť len klasické infekčné ochorenie, ale napríklad aj taká astma či peľovej alergie.
Pacienti potom pociťujú príznaky podobné infekciám v podobe zvýšenej teploty, tečúceho nosa, častého kašľa a ťažkosťami s dýchaním. Ak sa hlienom nevenuje dostatočná pozornosť, môžu viesť k upchávaniu dýchacích trubíc a sekundárnym respiračným infekciám.
Domáce recepty na rýchlo sa zbavovanie hlienov
V dnešnom článku vám prezradíme niekoľko domácich receptov, ktoré z dýchacích ciest odstráni hlieny a zmierni aj ďalšie sprievodné príznaky. No a to všetko sa dosiahne úplne bezpečným a efektívnym spôsobom.
1. Med a citrón
Med má silné antibakteriálne, antivírusové a antimykotické účinky. Navyše jeho zložky výborne upokojujú podráždené sliznice dýchacích ciest, čím poskytuje takmer okamžitú úľavu.
Na druhej strane, citrón je bohatý na vitamín C a ďalšie bioflavonoidy, ktoré posilňujú imunitu a prispievajú k spriechodňovaniu upchatých dutín.
Budete potrebovať:
- 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy
- 1 polievkovú lyžicu medu
Postup:
Do malej misky vložte med a citrónovú šťavu. Dobre je spolu lyžičkou rozmixujte. Uvedenú zmes hneď skonzumujte. Robte to 3 krát denne pre efektívne uvoľnenie dýchacích ciest.
2. Zázvor, med a korenie
Zázvor pôsobí ako prírodný rozpúšťač hlienov. Má tiež silné antialregrické, antivirálny a antibakteriálne vlastnosti. Veľmi dobre uvoľňuje upchaté priedušky a hrdlo od nahromadených hlienov a tlmí ich ďalšiu tvorbu.
Budete potrebovať:
- 6 až 7 malých kúskov zázvoru
- 1 polievkovú lyžičku medu (má antiseptické vlastnosti)
- 1 čajovú lyžičku mletého korenia (bojuje s infekciou)
- 2 poháre (4 dcl) čistej vody
Postup:
Dajte vodu na plyn. Keď dosiahne bod varu, vložte do nej kúsky zázvoru a korenie.
Plyn stíšte, prekryte hrniec pokrývkou (nechajte malý otvor, aby ste predišli kypeniu) a nechajte to 1 minútu variť.
Vypnite plyn, pokrývkou úplne zakryte hrniec a nechajte to ďalších 5 až 7 minút lúhovať.
Čaj sceďte, nechajte ešte trochu vychladnúť a potom pridajte med.
Tento čaj pite po malých dúškoch v priebehu dňa.
3. Jablčný ocot
Jablčný ocot je výborný v tom, že napriek svojej kyslej chuti má na telo zásadotvorné účinky. Udržiavaním vhodného pH tela predídete nadmernej tvorbe hlienov.
Jednoducho postupujte tak, že vezmite 1 čajovú lyžičku surového nepasterizovaného jablčného octu, rozrieďte ho v pohári čistej vody a vypite.
Opakujte to 2 až 3 krát denne pre elimináciu hlienov. Tento roztok možno tiež kloktať pokiaľ popri spúte trpíte aj bolesťami hrdla.
4. Kurkuma
Kurkumín, aktívna látka nachádzajúca sa v kurkume, má silné medicínske účinky a ničí baktérie, ktoré sú hlavným vinníkom pri ochoreniach dýchacích ciest.
Budete potrebovať:
1 čajovú lyžičku kurkumy
1/2 čajovej lyžičky soli (má tiež antibakteriálne vlastnosti)
1 pohár (2dcl) vlažnej vody (upokojuje podráždené hrdlo)
Postup:
Pridajte kurkumu a soľ do pohára vody. Celé to dobre zamiešajte.
Pomocou tejto zmesi kloktajte hrdlo 3 až 4 krát denne.
Keďže kurkuma sa vo vode nerozpustí, je dobré sa toho napiť hneď po miešaní, inak sa kurkuma usadia na dne pohára.
Kloktanie pomocou roztoku vody obsahujúcej soľ a kurkumu je extrémne prínosné, pretože vlažná voda upokojuje hrdlo a antibakteriálne vlastnosti soli a kurkumy potláčajú množenie baktérií.
5. Naparovanie
Naparovanie je ďalším výborným spôsobom, ako uvoľniť nahromadené hlieny z priedušiek a hrdla. Vdychovanie pary zvyčajne prináša okamžitý výsledok. Vodná para postupujúcej dole dýchacími cestami zmäkčuje hlieny a umožňuje im ľahšie sa dostať von. Napomáha tomu aj to, ak do vody primiešate bylinky obsahujúce liečivé éterické oleje.
Budete potrebovať:
- 4 až 5 pohárov vriacej vody
- 1/2 čajovej lyžičky rozmarínu (antiseptické vlastnosti)
- 1/2 čajovej lyžičky tymiánu (znižuje tvorbu hlienov)
Postup:
Prevarte vodu a nasypte do nej bylinky.
Nechajte ich pár minút lúhovať a zároveň počkajte kým voda trochu ochladne, aby para nebola príliš štipľavá.
Prehoďte si uterák cez hlavu a umiestnite hlavu priamo nad misku s vodou, aby para išla priamo smerom do nosa a úst.
Dávajte však pozor, aby ste sa nepopálili. Ak je para príliš horúca, nechajte vodu ešte viac vychladnúť.
Zhlboka dýchajte nosom (občas môžete aj ústami) v priebehu niekoľkých minút.
Celú procedúru opakuje 3 až 4 krát denne.
Ďalšie tipy na zbavenie sa hlienov
Okrem uvedených receptov máme pre vás ešte pár ďalších typov pre zbavenie sa hlienov z priedušiek a prínosných dutín.
- pravidelne si vyfúkavajte nos
- nejedzte a nepite studené jedlá a nápoje
- nefajčite, pretože fajčenie dráždi sliznice a prispieva k upchávaniu dýchacích ciest
- vyhýbajte sa vystavenie domácim čistiacim prostriedkom, výparov z farieb, lakov a iných chemikálií, ktoré dráždia sliznice
- hlieny neprehĺtajte, ale vysmrkajte alebo vypľúvajte, aby ste urýchlili procesy hojenia a predišli prenosu baktérií do tráviaceho traktu
- Tiež sa odporúča jesť pálivé jedlá ako sú papričky, feferónky alebo cesnak, ktoré riedia hlieny a odstraňujú upchatie dýchacích ciest.