S nástupom teplých dní prichádza čas na zber výhonkov ihličnatých stromov, z ktorých si môžete pripraviť výborné liečivé sirupy. Máj a jún sú mesiace pučania mladých smrekových vetvičiek, ktoré obsahujú obrovské množstvo vitamínu C. Domáci smrekový sirup dokáže rozpustiť hlieny, uvoľniť dýchacie cesty a uľahčiť vykašliavanie.
Postup:
Kedy zbierame mladé smrekové výhonky:
Ihličnaté stromy sa prebúdzajú hneď s nástupom prvých teplých mesiacov. Ideálne na zber svetlo zelených vetvičiek je teda priebeh mája a júna. Použiť môžete tiež mladé výhonky iných ihličnanov, ako je jedľa a borovica. Určite zbierajte v oblastiach, kde je nejazdí moc áut, a ktoré sú ďalej od mesta.
Smrekový sirup domácim lekárom
Mladé smrekové výhonky obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Vďaka tomu je smrekový sirup veľký bojovník pri nástupe jarného prechladnutia, nádchy a kašľa. Dokáže rozpustiť hlieny, čím uvoľňuje dýchacie cesty a uľahčuje vykašliavanie.
Doma vyrobený sirup s čerstvo nazbieraných vetvičiek ihličnanov podľa odborníkov zmierňuje reumu a tíši bolesti končatín a svalov. Odvádza z tela toxické látky a posilňuje imunitu organizmu.
Potrebujeme:
Množstvo všetkých ingrediencií závisí na veľkosti fliaš a množstvo sirupu, ktoré chcete vyrobiť. Môžete si riadiť podľa pomeru: Na pohár sirupu spotrebujete polovicu pohára výhonkov, približne rovnaké množstvo cukru a polku citróna.
Smrekové výhonky dĺžke max 5 cm (sú to svetlozelené konce vetvičiek)
cukor
citrón
Ako sirup užívať:
Užívajte ako prevenciu aj pri liečbe kašľa – 1 lyžicu každé ráno.
Sirup je skvelý na ochutenie čaju či nápojov. Sirup má veľmi príjemnú chuť a ocenia ho aj deti.
Pri bolestiach kĺbov a svalov užívajte 1 lyžicu ráno a večer.
Ďalšie domáce výrobky zo smrekových ihličiek:
Smrekové ihličie, vetvičky i živice sú známe pre svoje liečivé účinky. Využijete ich nielen v kuchyni, ale aj do kúpeľov a zábalov:
Domáce smreková tinktúra
Smrekový olej do kuchyne
Hustý smrekový med
Ozdravný smrekový čaj z ihličia a vetvičiek
Zdroj: blog.yummybaker.fi