Odporúčanie pravidelne užívať probiotiká patria medzi tie najčastejšie v rámci udržania správnej funkcie tráviaceho systému. Probiotiká nájdeme bežne v niektorých potravinách, alebo ich môžeme užívať formou kapsúl, teda pomocou doplnkov stravy. Má zmysel ich užívať v rámci suplementácie? Poďme si priblížiť základné fakty aj mýty, ktoré sa okolo probiotík v doplnkoch stravy šíria.
Probiotiká sú živé organizmy cielene pridávané do potravín, alebo sú súčasťou doplnkov stravy. Ktorá varianta je pre telo lepšia, respektíve lepšie využiteľná? Suplementov existuje na trhu celý rad, avšak nie každý dokáže spotrebiteľov uspokojiť a priniesť očakávané výsledky.
Kde nájdeme „dobré“ baktérie
Probiotické baktérie sa nachádzajú napríklad v mliečnych výrobkoch, ktoré prešli fermentáciou. Môže ísť o jogurty, kyslé mlieka, kefíry a pod. Ďalším zdrojom je tiež kvasená zelenina, napríklad kapusta alebo uhorky. Zmesi baktérií sú tiež pridávané do rôznych potravín aj doplnkov stravy s cieľom pozitívne ovplyvniť črevnú mikroflóru a zlepšiť tak zdravotný stav. Najmä ide o bifidobaktérie. Práve mliekarenské produkty sú ale v súčasnej dobe jediné, kde je prítomnosť baktérií pod kontrolou na základe legislatívy.
Ako dlho probiotiká užívať? V strave neustále
Pokiaľ chcete svoj tráviaci systém posilňovať a mať zdravé črevá, je potrebné probiotiká prijímať pravidelne a v podstate neustále. V črevách totiž vydržia tieto „dobré“ baktérie maximálne týždeň. Je teda potrebné také potraviny konzumovať stále a v dostatočnom množstve. Pomôžu v tomto prípade práve doplnky stravy? Ide predsa o jednoduché riešenie, ako do seba dostať v jednej kapsuli toľko baktérií, koľko je treba a viac nie je nutné riešiť. Nie je to ale také jednoduché. Naopak bolo už mnohokrát dokázané štúdiami, že vôbec najlepšie riešenie na podporu zdravého trávenia (a funkciu čriev) je konzumácia vyváženej stravy, ktorá obsahuje kyslé výrobky a čerstvé plodiny (ako je ovocie a zelenina). Suplementácia to teda až tak „nevytrhne“, ako by sa mohlo zdať.
Probiotiká ako suplementy nie sú šité na mieru
Probiotické doplnky stravy navyše nepatria medzi lieky, a preto v súčasnej dobe neexistuje žiadna metodika, ktorá by vedela stanoviť počet aj druhy daných mikroorganizmov uvádzaných výrobcom. Nikto z nás teda nedokáže presne odhadnúť, ktorý doplnok stravy je správny práve pre nás a koľko druhov baktérií takto prijmeme. Tiež nepoznáme presné účinky vrátane toho, či je táto cesta príjmu dostatočná. Spoliehať sa teda len na doplnky stravy nemožno.
Keď už doplnky stravy, tak v chlade
Nie veľmi známou skutočnosťou je aj fakt, že dlhodobým skladovaním počet probiotických baktérií klesá, čo môže byť opäť problém v prípade doplnkov stravy. Napríklad kyslé mliečne výrobky sú uchované vždy v chlade a obvykle ich skonzumujeme do niekoľkých dní. Podľa najrôznejších testov suplementov je však pokles baktérií dokonca taký veľký, že doplnky v praxi už ani neobsahujú baktérie. Doba poklesu jednotlivých druhov baktérií je veľmi odlišná, takže sa presný čas určiť nedá. Platí však, že v chladničke vydržia doplnky o niečo dlhšie a mali by teda vždy byť uchovávané v chlade. Niektorí výrobcovia napriek tomu na obale uvádzajú, že je možné ich skladovať pri izbovej teplote.
Probiotické doplnky stravy bohužiaľ v polovici prípadov nespĺňajú deklarácie na svojich obaloch, najmä čo sa týka obsahu baktérií. Pre bežnú populáciu by tak tieto informácie mali byť skôr varovaním. Než sa teda vydáte do lekárne pre svoje obľúbené probiotiká, skúste sa radšej zamerať na svoju stravu a hľadať tie „dobré“ baktérie inde.
Zdroj: www.vitalia.cz