Pásový opar (Herpes zoster) je dobre známa a zároveň veľmi nepríjemná záležitosť. Ide o bolestivé vírusové ochorenie, ktoré môže postihnúť každého z nás, ak sme niekedy predtým prekonali známu chorobu – ovčie kiahne. Vírus, ktorý spôsobuje obe tieto ochorenia, zostáva po prekonaní ovčích kiahní naďalej v tele, v spiacej forme. Prebudiť a zaktivovať ho môže napríklad znížená imunita, dlhodobý stres, operácia, infekcia či úraz.
Príznaky pásového oparu
Pásový opar sa síce môže prejaviť u každého a v akomkoľvek veku, v drvivej miere sú to však ľudia starší ako päťdesiat rokov. Hlavným a typickým príznakom je výsev začervenanej pľuzgierovité vyrážky tvoriace jeden pruh alebo pás, obvykle na jednej strane tela. Najčastejšie sa vyskytuje na hrudi a krku, na chrbte, na boku, pod prsiami, aj na končatinách. Pred samotným výsevom pľuzgierikov môžeme zaznamenať lokálne pocity brnenia, pnutia, pálenia aj bolesť. K ďalším príznakom patrí únava, malátnosť, bolesti hlavy a celkový pocit, keď človek nie je vo svojej koži.
Ochorenie môže zasiahnuť aj tvár a vnútorné orgány
Pásový opar sa môže rozšíriť aj na tvári a zasahovať môže aj do úst a očí. Pri zasiahnutí očného okolia a oka je typickým prejavom veľká bolestivosť a mnohokrát aj výskyt komplikácií. Výnimočne postihuje pásový opar aj vnútorné orgány, kedy sú prejavy a príznaky podobné zažívacím problémom. K najčastejším komplikáciám pásového oparu patria pretrvávajúce bolesti, brnenie a zvýšená citlivosť na podnety. K ďalším komplikáciám patria bakteriálne infekcie a následkom môžu byť aj trvalé jazvy.
Pásový opar a kiahne v tehotenstve
Pásový opar predstavuje určité nebezpečenstvo pre plod, v závislosti od dĺžky tehotenstva. Pred 30. týždňom tehotenstva môže teoreticky dôjsť k jeho poškodeniu, k tomu však dochádza len veľmi zriedka. Pásový opar sa u tehotnej ženy lieči protivírusovými liekmi a bežnými liekmi proti bolesti. Pokiaľ však dostane tehotná žena ovčie kiahne, a to v čase do dvadsiatich dní pred pôrodom, môže ich dostať aj novorodenec. V takom prípade je nutné ho včas vyšetriť a nasadiť liečbu, inak by ochorenie mohlo mať závažné následky.
Pásový opar – prevencia, liečba a samoliečba
Pásovému oparu sa dá predísť dôslednou hygienou a samozrejme prirodzeným posilňovaním imunity. Odporúča sa pravidelný a dostatočný prísun vitamínu C v jeho prírodnej forme, vyvážená strava a celkovo zdravá životospráva. Pokiaľ sa nám ani tak toto ochorenie nevyhne, pre lepšie hojenie pľuzgierikov sa odporúča postrek termálnou vodou v spreji, ktorá upokojuje a má protizápalové účinky. Ďalej potom vysušovanie tekutým detským púdrom a mazanie zinkovou masťou. Vo chvíli, keď sa už začínajú olupovať chrasty, je vhodné premasťovanie hojivou kalciovou masťou alebo prípravkami s obsahom panthenolu. Liečba obvykle spočíva v kombinácii protizápalových, analgetických a virostatických medikamentov. Virostatiká sa podávajú v tabletách, najčastejšie Zovirax, Herpesin či Provirsan, v ťažších prípadoch potom dochádza k podaniu liekov aj intravenóznou metódou.
Zdroje: www.vitalia.cz, www.euc.cz