Púpava je extrémne prospešná rastlinka, ktorá veľmi účinne detoxikuje pečeň, lieči alergie, má močopudné vlastnosti, znižuje cholesterol, stimuluje tvorbu žlča a je tiež extrémne prospešná pre tehotné ženy a ženy po prechode.
Najideálnejším časom na zber púpavy je apríl, teda v čase, keď je jej najviac v stave rozkvitnutia. Zbierať ju však môžete aj v priebehu celého leta a jesene.
Natrhajte si ju však v miestach, ktoré nie sú znečistené, teda mimo ciest a iných zdrojov možnej kontaminácie škodlivými látkami.
Všetky časti púpavy majú medicínske vlastnosti, preto je dobré ju zo zeme vybrať pomocou nožíka celú, vrátane koreňov.
Listy púpavy sú výborné do šalátov a môžete ich zmiešať s vajíčkami alebo zemiakmi. Púpavové listy obsahujú viac vitamínov než paradajky či špenát.
Majú väčšie množstvo betakaroténu ako mrkva a sú tiež bohatým zdrojom ostatých dôležitých výživných látok.
Stonky púpavy prečisťujú krv, zmierňujú problémy so žalúdkom, regulujú metabolizmus a stimulujú funkciu žlčníka. V rôznych zdrojoch ľudovej medicíny sa odporúčajú aj ako silný liek na cukrovku. No a mlieko zo stoniek, ktoré sa považuje za škodlivé, je naopak výborné na odstraňovanie a liečbu bradavíc.
Kvety púpavy sa zasa používajú na výrobu sirupu, ktorý prečisťuje krv, posilňuje ju, zlepšuje trávenie a zmierňuje prejavy kašľa a nachladnutia.
Príprava sirupu z púpavy
Natrhajte približne 400 púpavových kvetov, vložte ich do veľkého zaváraninového skla (alebo viacero menších) a zalejte ich 3 litrami vody
Potom pridajte 4 citróny a 4 pomaranče pokrájané na plátky a zmes nechajte postáť 24 hodín.
Na druhý deň preceďte zmes cez látku a tekutinu prelejte do hrnca. Pridajte 4 dcl cukru, zamiešajte aby sa rozpustil, priveďte to do varu a na miernom ohni varte približne 90 minút. Často miešajte.
Po dovarení, keď už sirup zhustne, odstavte oheň a prelejte sirup do sterilizovaných sklenených nádob (lejte pomaly, aby skla nepraskli od tepla).
Tento sirup je výborný na liečbu kašľa, nachladnutia a bronchitídy. Môže byť podávaný aj deťom.
Púpavový čaj
Natrhajte listy púpavy a vysušte ich na vzduchu. Z vysušených listov si potom bežným spôsobom pripravte púpavový čaj.
Čaj pite vždy čerstvý, môžete si ho dosladiť medom. Med však pridávajte a čaj miešajte vždy len drevenou, nie kovovou lyžičkou.
zdroj: takprosto cc