Ďalšie liečivá bylinka, ktorú si môžete natrhať po celé leto, je nenápadný rebríček. Pomáha najmä tráviacej sústave, kde zlepšuje jej činnosť. Tiež podporuje zníženie krvného tlaku, uvoľňuje kŕče, a tak pomáha s problémami kŕčových žíl. Hrnček rebríčkového čaju je osvedčený pomocník pri pálení záhy aj prevencia proti bolestivým migrénam.
Účinky rebríčka a kedy ho použiť
Rebríček obsahuje najmä vonné silice a triesloviny, vďaka ktorým sa hojne užíva ako dezinfekčný prostriedok.
Vnútorné použitie:
pri ťažkostiach s trávením, bolestiach a kŕčoch v oblasti žalúdka
pálenie záhy, nechutenstvo
užívanie rebríčka čistí krv a pomáha od vysokého krvného tlaku
lieči kŕčové žily
pomáha od nepríjemných migrén
odstraňuje ženské gynekologické ťažkosti a pomáha pri bolestivej menštruácii
pri chrípke a prechladnutí vyvoláva potenie a vyplavuje z tela škodliviny
Vonkajšie použitie:
Pre vonkajšie použitie sa rebríček vyhľadáva najmä pri hojení rán a dezinfekciu. Spoločne s skorocelom parí rebríček medzi bylinky, ktoré dokážu najlepšie zahojiť mierne poranenia kože i popáleniny.
zastavuje krvácanie
inhalačná zmes pri chrípke
bylinné kúpele a obklady
Pozor: Rebríček má naozaj silné účinky, preto ho odborníci neodporúčajú užívať dlhodobo, alebo samostatne. Vo väčšine prípadov sa pridáva do bylinných zmesí a kombinuje sa s ďalšími liečivkami. Neodporúča sa počas tehotenstva a dojčenia a deťom do piatich rokov.
Zber a uchovávanie
Rebríček je hojne rastúca rastlinka, ktorú nájdete po celé leto na lúkach. Zbierame vňať i biele kvety. Zamerajte sa na tie, ktoré ešte len rozkvitajú, obsahujú najviac liečivých látok. Sušenie je najlepšie v teplej miestnosti, alebo v tieni, nikdy bylinky nesušte na priamom slniečku.
Zdroj: Shutterstock.com
Pozor: Existujú aj ďalšie druhy rebríčka, najmä okrasné a umelo vyšľachtené varianty, ktoré sa nezbierajú.
Po usušení skladujte najlepšie v tesne uzavretej nádobe a v tme.
recepty
Čaj na dobré nervy:
Zmiešajte rebríček, ľubovník, rozmarín a mätu (pridať môžete aj benedikt) v rovnakom pomere a pripravte nálev podľa obvyklého postupu. Tento čaj môžete piť aj dlhodobo. Upokojuje nervový systém a dopraje telu pokoj po stresovom napätí.
Zdroj: Shutterstock.com
Čaj pre ženy:
Mnoho žien trpí problémami s bolestivou menštruáciou a ďalšími neduhmi. Pre zmiernenie týchto ťažkostí môžete vyskúšať čaj z kvetu rebríčka, harmančeka, vňate alchemilky a hluchavky. Na pol litra vriacej vody postačí 2 lyžice zmesi. Dochutiť môžete skorocelovým sirupom a citrónom.
Rebríčková šťava alebo hustejší sirup:
Natrhajte kvety rebríčka a ešte čerstvé nakrájajte najemno. Potom ich dajte do mixéra a s trochou vody rozmixujte. Použiť môžete aj tyčový mixér. Nechajte odstáť (pre šťavu stačí deň), a preceďte cez čisté plátno / utierku.
Z rebríčka si môžete urobiť aj sirup, do pohára pridajte okrem rebríčka cukor / med a citrón. Potom nechajte týždeň odležať a preceďte. Užívajte ako liek či ako sladenie do čajov / vody.
Obklad na hojenie rán:
Vďaka dezinfekčným účinkom dokáže rebríček rýchlo zahojiť rany a poranenia. Kvety (môžu byť aj sušené) povarte a potom prikladajte zabalené v plátne na ranu. Rana prestane krvácať a rýchlejšie sa zahojí.
Rebríčková pálenka / tinktúra
Zdravotnú pálenku s rebríčka si vyrobíte ľahko – tri hrsti kvetov zalejte domáce pálenkou (môžete kúpiť prípadne i vodku), a nechajte na slniečku odpočívať pokojne aj 3 týždne. Prefiltrujte a môžete dochutiť medom a citrónom, alebo užívať takto samostatne. V prípade použitia ako tinktúry nedochucujte.
Zdroj: wikipedia com