S tymiánom je to, akoby sa vrece v zime roztrhlo. Je to populárna bylina na liečbu infekcií dýchacích ciest. Jeho použitie má však svoje obmedzenia. Rovnako ako u všetkých použitých bylín, pred použitím v akejkoľvek forme by ste mali poznať kontraindikácie a vhodnosť indikácie pre rôznych ľudí a vekové kategórie.
Tymián, jeho silné zloženie a predispozícia na liečenie
Veľmi aromatický ker, ktorý má prirodzený domov na Balkáne, ale aj vo Francúzsku, je obľúbený pre svoju typickú arómu a ostrú, korenistú, bylinnú chuť. Listy tymiánu sú voňavé, kvitnúce krásnymi ružovými kvetmi, ktoré povzbudzujú včely, aby zbierali lahodný nektár. Patrí do čeľade Lamiaceae, v ktorej nájdete aj ďalšie obľúbené bylinky ako mäta, bazalka, šalvia, oregano alebo slané.
Tymián má viacero chemotypov v závislosti od oblasti, v ktorej rastie (to je dôležité pre éterické oleje kvôli kontraindikáciám). V minulosti sa používal na náboženské rituály, ako dezinfekcia domov (napríklad počas moru) a v ľudových poverách mal priniesť statočnosť bojovníkom. V súčasnosti sa používa pri varení, na ochutenie jedál, v antiinfekčnom bylinkárstve a je tiež veľmi populárnou zložkou doplnkov stravy.
Tymián ako rastlina ľudovej medicíny a aromaterapie
Tymiánový esenciálny olej obsahuje bioaktívne látky tymol a karvakrol, ktoré vykazujú silné protiinfekčné, tonizujúce a imunitne posilňujúce vlastnosti. Je tiež bohatý na paracymén, silný monoterpén s vlastnosťami, ktoré pomáhajú vykašliavať a uvoľňovať hlien z dýchacieho systému, funguje tiež ako antiseptikum a stimulant kôry nadobličiek, a preto sa používa aj ako tonikum. Vďaka obsahu monoterpénových alkoholov má tiež analgetické a protizápalové vlastnosti.
Ďalšie typické zložky tymiánu sú flavonoidy, kyselina rozmarínová, kyselina olejová a ursolová. Je to populárny liek na liečbu suchého kašľa a na zníženie produkcie hlienu pri mokrom kašli. Jeho výrazný protizápalový účinok tiež pomáha upokojiť bronchitídu. Ako tonikum podporuje boj tela proti únave. Vyniká potením a diuretickými vlastnosťami.
Je vyhľadávaným tráviacim tonikom, pomocníkom pri problematickej menštruácii. Je to tiež silná antioxidačná bylina, ktorá sa používa v kozmetike a doplnkoch výživy na reguláciu zápalových a mastných reakcií pokožky. Vďaka svojej antioxidačnej aktivite je vhodný aj na zníženie oxidačného stresu v produktoch proti starnutiu, zvyčajne sa nachádza v zubných pastách a ústnych vodách kvôli svojej dobrej schopnosti dezinfikovať ústnu dutinu.
Použitie tymiánu v praxi a kontraindikácie
Vo všeobecnosti sa tymián používa vo forme infúzie listov a kvitnúcich vrcholov (na trávenie, zmiernenie infekcií ORL), na liečbu orálnych infekcií a lokálne na rany. Môže sa tiež dávkovať v materskej tinktúre, ktorá je určená pre dospelých a dospievajúcich od 12 rokov. Použitie kapsúl so zložkou ako doplnku výživy by sa malo vykonávať striktne podľa odporúčaní naturopata alebo lekára, ktorý sa venuje prírodnej medicíne a dobre pozná kontraindikácie.
V aromaterapii sa stretnete s rôznymi odporúčaniami, ale ako preventívne opatrenie je potrebné venovať pozornosť sile esenciálnych olejov z tymiánu, pre deti je lepšie použiť tymián linalool hydrolát na difúziu. Pokiaľ ide o tymiánové masti, je lepšie mať takú, ktorá neobsahuje éterické oleje, ale výťažky z rastliny na liečbu detí.
Zdroje: sciencedirect.com, hindawi.com, medicalnewstoday.com