Je to veľmi obľúbená rastlina hlavne kvôli tomu, že má vynikajúcu chuť, je veľmi zdravá, jej pestovanie zvládne naozaj každý a dá sa pestovať takmer po celý rok. Ak nemáte záhradku žeruche to vôbec nevadí, ozdobte si ňou okenný parapet.
Sila ukrytá v žeruche
Obsahuje vitamín C, beta-karotén, vitamíny A, B1, B3, B6, K a E. V tejto skvelej bylinke nájdeme aj množstvo minerálov ako napríklad draslík, sodík, vápnik, fosfor, železo a jód.
Žerucha posilňuje imunitný systém, lieči infekcie a podporuje trávenie, čím povzbudzuje činnosť žlčníku a čriev, preto je vhodné ju pridávať do tučnejších a mastných jedál. Je vhodné ju pravidelne konzumovať, ak trpíte častými zápalmi močového mechúra alebo ľadvín, ale aj ako prevenciu. Jej liečivé účinky je možné využiť aj pri nachladnutí, kašli alebo zápale dýchacích ciest. Žerucha je vhodná aj na detoxikačné kúry, keďže vďaka draslíku pôsobí močopudne, čistí ľadviny, krv a obsahuje množstvo andioxidantov. Ak máte náhodou problémy s krvácaním ďasien začnite ju pravidelne žuť alebo si z nej pripravte ústnu vodu. Pri vonkajšom použití je vhodná na akné, vredy alebo ekzémy.
Ako vypestovať žeruchu
Žerucha rastie ako z vody 🙂 Vypestovať žeruchu zvládne naozaj každý, dokonca k tomu nepotrebujeme ani žiadnu zeminu, postačí len úplne obyčajná vata. Tú rozostrieme na tácku alebo tanier, navlhčíme a položíme na parapet, kde bude mať dostatok svetla. Na vatu rovnomerne nasypeme semienka a každý deň ich pokropíme vodou tak, aby bola vata dostatočne vlhká. Keďže rastie ako z vody, už po pár dňoch začnú vyrastať zelené rastlinky. Jednoducho ich odstrihneme vždy nad korienkom a necháme opäť dorásť. Vonku je ju možné opakovane vysievať od marca až do jesene.
Spestrite si jedálniček žeruchou
Mladé rastlinky sa chuťou veľmi podobajú na reďkovku, sú teda vynikajúce len na čerstvý chlieb s maslom alebo so syrom. Nadrobno nasekanú žeruchu môžeme pridať do rôznych pomazánok, je veľmi chutná v zeleninových šalátoch alebo na varených zemiakoch. Môžeme ju pridať do praženice alebo omelety, ktorým dodá jemne pikantnú chuť. Dá sa upravovať aj tepelne ale varením stráca vitamín C a svoju jedinečnú chuť, dokonca môže pri varení zhorknúť. Odporúčame ju teda konzumovať hlavne čerstvú.
Ako môžete vidieť, rastlina ani nepotrebuje pôdu! Úžasne jednoduché a rýchle, nie?Žerucha sa dá pestovať po dobu jedného roka, pretože je úplne nenáročná.
Teraz keď viete, aké výhody vám priniesla, pridaje si ju do denného menu. Môžeme ju konzumovať celú spolu s koreňmi.
Zdroj: takprosto cc