Je preukázané aj lekármi, že po 35-ke sa metabolizmus spomaľuje. Neznamená to však, že musíme zabudnúť na peknú postavu, krásne krivky a peknú pokožku. Málokto vie, že proces starnutia začína v endokrinnom systéme.
Narušený endokrinný systém
Toto vyvoláva jednu otázku. Dá sa niečo urobiť preto, aby sme zabezpečili produktívnu funkciu žliaz s vnútornou sekréciou a tým si predĺžili mladosť? Odpoveď znie: áno dá. Každý z nás môže zlepšiť endokrinný systém a dokonca si to nevyžaduje ani veľké finančné výdavky alebo nejakú fyzickú námahu.
Všetko, čo musíte urobiť, je správne sa stravovať a viac sa hýbať, pretože hlavným odoberateľom kalórií v tele je práve svalové tkanivo. Vyskúšajte dlhšie prechádzky, jógu, dlhé prechádzky alebo len choďte viac po schodoch.
Hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje fungovanie žliaz s vnútornou sekréciou, je jedlo. Je potrebné doplniť užitočné látky v strave, a tým aj pozitívne ovplyvniť fungovanie žliaz, napríklad štítnej žľazy.
Nezabudnite, že v prípade, že endokrinný systém bude fungovať ako hodinky, nebudete mať problémy ani s nadváhou. Ako teda na správnu výživu?
Štítna žľaza
Táto žľaza má silný vplyv na celé telo. Pri porušení štítnej žľazy človek cíti únavu a apatiu. V dôsledku toho stratí aj chuť na milovanie s opačným pohlavím. Porucha štítnej žľazy môže tiež spôsobiť výskyt symptómov predčasného starnutia v relatívne krátkom časovom období.
Aby sa predišlo týmto dôsledkom, je nutné doplniť zásobu jódu v tele. Tiež pre normálne fungovanie štítnej žľazy sú dôležité vitamíny B, C a tyrozín – špeciálna aminokyselina, ktorá sa podieľa na budovaní proteínu.
Hlavným zdrojom jódu sú morské plody, paradajky, reďkovky a repa. S vitamínmi vám pomôžu aj ovsené vločky, špargľa, fazuľa, zemiaky a pivné kvasnice.
Pohlavné žľazy
U žien sú to teda vaječníky a u mužov semenníky. Nedostatok vitamínov môže mať negatívny dopad na fungovanie pohlavných žliaz. Nepríjemná správa pre milovníkov pôstu: prísna diéta a potravinové obmedzenie často vedú k zániku sexuálnej túžby.
Pridajte k tomu aj zásoby vitamínu C, pričom pomôžu čierne ríbezle, citróny, pomaranče a kapusta. Vitamín E môžete získať z pšeničných klíčkov, šalátu a vaječných žĺtkov.
Nadobličky
Často tiež nazývané ako tzv. žľazy konfrontácie alebo tiež tajné, ktoré dodávajú telu príliv vitality a energie.
Hormóny nadobličiek aktívne podporujú metabolizmus a majú aj pozitívny vplyv na sexuálny život a výkon svalov. Pre správne fungovanie týchto žliaz sú potrebné potraviny s vysokým obsahom vitamínov A, C a E.
Prištítne telieska
Poruchy prištítnych teliesok sú sprevádzané príznakmi ako je nekontrolovaný hnev a podráždenosť. Aby sa zabránilo problémom s nervovým systémom, je nutné doplniť vitamín D.
Žĺtok a rybí olej – to sú tie najlepšie doplnky každodennej stravy pre tých, ktorí trpia dysfunkciou prištítnych teliesok.
Pankreas
Vykonáva exokrinné a endokrinné funkcie. Pankreas je hlavný zdroj enzýmov a zabezpečuje úspešné štiepenie bielkovín, tukov a sacharidov. Vzhľadom k uvoľneniu inzulínu a glukagónu do krvného obehu je pankreas schopný regulovať metabolizmus sacharidov.
Poruchy pankreasu môžu viesť ku vzniku ochorenia ako je diabetes. Vynikajúcou prevenciou pankreatických ochorení budú potraviny s vysokým obsahom vitamínov B, cystínu a kyseliny glutámovej.
zdroj: takprosto cc